Polska została sklasyfikowana na 31. miejscu na 33. analizowane kraje pod względem ekspozycji handlowej na chińską gospodarkę – wynika z analizy [PDF] Scotiabank Economics. 

W przyszłym roku chińska gospodarka spowolni do 6 proc. z 10 proc. notowanych w 2010 roku. To odbije się negatywnie na najważniejszych partnerach handlowych Chin.

Dlatego ekonomiści banku Scotiabank, trzeciego największego banku w Kanadzie, stworzyli ranking krajów, których gospodarki są najbardziej powiązane z Chinami i przez to są najbardziej narażone na spowolnienie Państwa Środka.

Wśród krajów najbardziej narażonych i powiązanych handlowo z Chinami znajdują się głównie państwa azjatyckie: Wietnam, Malezja, Laos, Singapur i Korea Południowa.

Według analityków, pozycja Chile i Peru – dwóch krajów spoza Azji, które są mocno powiązane z Chinami – pokazuje duże zainteresowanie Państwa Środka surowcami naturalnymi w tych dwóch latynoamerykańskich państwach.

Najwyżej sklasyfikowanym w rankingu państwem europejskim są Węgry (19 miejsce), a tuż za nimi Niemcy (miejsce 20).

Polska znalazła się w rankingu powiązania z Chinami na 31. miejscu na 33 analizowane kraje, przed Turcją i Hiszpanią.

Ranking jest ułożony na podstawie indeksu stworzonego na podstawie czterech zmiennych związanych z handlem i jednej liczbie pokazującej skalę inwestycji (ponieważ w relacjach z Chinami zwykle występuje korelacja inwestycji i handlu:

– eksport kraju do Chin jako proc. jego PKB;

– wartość całego handlu z Chinami jako proc. PKB;

– eksport kraju do Chin jako proc. wartości jego eksportu za granicę;

– zakumulowaną wartość inwestycji chińskich od 2005 do 2018 roku jako proc. PKB kraju przyjmującego.

Poniżej pełny ranking krajów, które są najbardziej narażone na spowolnienie w chińskiej gospodarce według Scotiabank Economics:

 1. Wietnam
 2. Malezja
 3. Laos
 4. Singapur
 5. Korea Południowa
 6. Kambodża
 7. Australia
 8. Chile
 9. Filipiny
 10. Tajlandia
 11. Peru
 12. RPA
 13. Nowa Zelandia
 14. Brazylia
 15. Japonia
 16. Indonezja
 17.  Rosja
 18. Kolumbia
 19. Węgry
 20. Niemcy
 21. Kanada
 22. USA
 23. Indie
 24. Czechy
 25. Meksyk
 26. Wielka Brytania
 27. Francja
 28. Argentyna
 29. Włochy
 30. Bangladesz
 31. POLSKA
 32. Turcja
 33. Hiszpania

Co to oznacza dla Polski? W kontekście spowalniania chińskiej gospodarki niska ekspozycja Polski na ten kraj jest pozytywną wiadomością.

Jednak lokata naszego kraju oznacza także, że gorzej niż wiele innych krajów wykorzystaliśmy skokowy wzrost Państwa Środka i nasze relacje gospodarcze z drugą największą (a niedługo pierwszą) gospodarką świata powinny być bliższe.

>>> Czytaj również: Polska chce być równorzędnym partnerem handlowym Chin. Ale na razie nasz eksport tam jest mniejszy niż czeski i węgierski