Rok temu francuski minister finansów Bruno Le Maire wezwał banki, ubezpieczycieli i zarządców aktywów do zaprzestania finansowania nowych kopalń i projektów związanych z energetyką węglową.

Obecnie okazuje się, że francuskie banki, ubezpieczyciele i zarządcy aktywów nadal finansują lub ubezpieczają firmy, które rozwijają nowe projekty węglowe – pisze portal Euractiv. Tak wskazuje raport opublikowany w tym miesiącu przez organizacje pozarządowe Friends of the Earth i BankTrack.

2 lipca Le Maire zgromadził uczestników rynku, federacje zawodowe i organy regulacyjne, aby podjąć „nowy krok w kierunku ekologizacji systemu finansowego”. Przedstawił również szereg inicjatyw: w tym utworzenie obserwatorium rynku i mechanizmu monitorowania zobowiązań.

„Najpóźniej do połowy 2020 r. podmioty z centrum finansowego w Paryżu przyjmą strategię dotyczącą węgla i określą globalny harmonogram wyjścia z finansowania działalności związanej z węglem”, zapowiedział Le Maire w lipcu.

Tymczasem np. BNP Paribas jest największym francuskim fundatorem firm rozwijających nowe elektrownie węglowe, z finansowaniem nie mniejszym niż 2,2 mld euro przyznanym tym firmom w samym 2019 roku.

Innym przykładem wskazanym w raporcie jest wsparcie BNP dla indonezyjskiego przedsiębiorstwa państwowego PLN Persero, które planuje zwiększenie mocy produkcyjnych węgla.

Podobnie postępuje francuski ubezpieczyciel AXA, którego prezes Thomas Buberl ogłosił „No New Coal” na One Planet Summit w 2017 roku.

W raporcie czytamy, że według źródeł z sektora ubezpieczeniowego Adani Mining, australijska spółka zależna indyjskiego koncernu Adani, otrzymała zielone światło dla gigantycznego projektu kopalni Carmichael, uważanego za nieszczególnie ekologiczny.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>> Macron: Jeśli chodzi o neutralność klimatyczną, to wszystko blokuje Polska