PKP Energetyka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei.
– W Garbcach powstanie pierwsza w Polsce, nowatorska mikrosieć dedykowana sektorowi kolejowemu, która skorzysta z najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań opartych o wodór. Ten ekosystem wpłynie pozytywnie nie tylko na stabilność działania systemu zasilającego kolej, ale będzie też przyjazny dla środowiska, dzięki wytwarzaniu ‚zielonego wodoru’ – powiedział profesor Grzegorz Benysek, który współpracował z PKP Energetyka przy uruchomionym w lipcu 2021 r. trakcyjnym magazynie energii.
50km od Wrocławia powstanie wodorowy system magazynowania energii
Spółka zapowiadała wtedy, że nie jest to jej ostatnie słowo w zakresie magazynowania energii i właśnie materializują się te zapowiedzi.
Firma opublikowała postępowanie przetargowe na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii. Koncepcja rozwiązania została wypracowana wspólnie przez ekspertów PKP Energetyka i naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod przewodnictwem prof. Grzegorza Benyska.
Zgodnie z nim układ wodorowy ma współpracować z instalacją fotowoltaiczną powstającą przy podstacji trakcyjnej w Garbcach. Jego głównym zadaniem będzie wytwarzanie, magazynowanie i spalanie wodoru. Wytwarzany wodór będzie w 100 proc. zielony – uzyskiwany w procesie elektrolizy dzięki energii pochodzącej ze słońca. Tak wyprodukowany wodór będzie wykorzystywany do zasilania trakcji.
Pociągi na wodór
Zgodnie z projektem układ będzie umożliwiał odłączanie napełnionych butli z wodorem, dzięki czemu wyprodukowany pierwiastek będzie wykorzystywany także np. do zasilania pociągów PKP Energetyka. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań technologicznych może stanowić kolejny istotny krok w rozwoju polskiej kolei
PKP Energetyka to jedna z większych z firm energetycznych w Polsce. Odpowiada za niezawodność i jakość dostaw energii dla transportu kolejowego. PKP Energetyka działa od 2001 r., a od 2015 r. jest częścią jednego z największych funduszy inwestycyjnych na świecie – CVC Capital Partners.
Przetarg CPK na prace przygotowawcze. 26 firm złożyło oferty, na razie bez cen