Stopa referencyjna osiągnie docelowy poziom równy 7,25 proc. w grudniu tego roku, wobec 6,75 proc. obecnie – prognozują ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.
Stopy procentowe zostaną podniesione na dwóch kolejnych posiedzeniach – uważają analitycy.
– Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 25 pb na posiedzeniach w listopadzie i grudniu br. i tym samym zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej ze stopą referencyjną na docelowym poziomie równym 7,25 proc. Taki scenariusz będzie spójny z wypowiedziami prezesa NBP na konferencji w ubiegłym tygodniu – czytamy w „Makromapie” Credit Agricole Bank Polska „Prognozy na lata 2022-2023”.
Analitycy wskazują, że dodatnia luka popytowa i związana z nią presja inflacyjna mogą utrzymywać się dłużej niż oczekiwano, co będzie oddziaływać w kierunku podniesienia dynamiki cen oczekiwanej w projekcji inflacji, którą Narodowego Banku Polskiego (NBP) opublikuje w listopadzie.
– Uważamy, że oczekiwany przez nas dalszy i znaczący wzrost inflacji w najbliższych miesiącach, będący następstwem kombinacji wzrostu cen nośników energii, ich wtórnych efektów inflacyjnych oraz luźnej polityki pieniężnej (w tym osłabienia kursu złotego) i fiskalnej, skłoni Radę do kolejnej podwyżki stóp procentowych w listopadzie. Wsparciem dla tego scenariusza są opublikowane w ubiegłym tygodniu przez GUS dane o wyraźnie wyższej dynamice PKB w 2021 r. – wynika z raportu.
– Z uwagi na jastrzębie nastawienie Fed, w tym wzrost zasygnalizowanej skali podwyżek stóp procentowych we wrześniowej projekcji członków FOMC, trwającą wojnę w Ukrainie, rosnące obawy rynkowe o negatywne konsekwencje gospodarcze szoku energetycznego oraz łagodne nastawienie RPP oczekujemy, że kurs EURPLN wzrośnie do 4,90 na koniec br. Prognozujemy, że kurs EURPLN obniży się do 4,65 na koniec 2023 – podano także.
W środę RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Decyzję tę poprzedziło 11 podwyżek z rzędu.