Naukowcy odkryli obecność mikroplastiku we wszystkich badanych ludzkich łożyskach – wynika z badania przeprowadzonego przez University of New Mexico. Według ekspertów to może mieć negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia w dłuższej perspektywie.
W badaniach przeanalizowano 62 próbki tkanek łożyskowych i stwierdzono, że najczęściej wykrywany plastik to polietylen, powszechnie stosowany do produkcji toreb i butelek plastikowych. W drugiej kolejności najczęściej wykrywanymi plastikami były PVC i nylon – wynika z publikacji w czasopiśmie Texicological Science.
Zobacz też: Unia chce zaostrzenia norm jakości powietrza. Dyrektywa ma lepiej chronić zdrowie obywateli
Powszechne zanieczyszczenie mikroplastikiem w ludzkich organizmach została również zauważona we krwi i mleku matek. Chociaż dokładne skutki zdrowotne pozostają nieznane, badania laboratoryjne wykazały, że mikroplastik może uszkadzać ludzkie komórki. Cząsteczki te mogą osadzać się w tkankach, powodując stan zapalny podobny do tego spowodowanego cząstkami zanieczyszczeń powietrza.
Inne badanie, ludzkich tętnic, wykazało obecność mikroplastiku we wszystkich z nich, sugerując możliwy związek z zablokowaniem naczyń krwionośnych – podaje The Guardian.
Mikroplastiki, pochodzące z odpadów wyrzucanych do środowiska, zanieczyściły całą planetę, od najwyższych szczytów Himalajów, po najgłębsze oceany. Ludzie spożywają razem z jedzeniem i piciem, a nawet wdychając je z powietrza.
Co to oznacza dla zdrowia?
Naukowcy kierujący badaniem zauważają, że jeśli mikroplastik znajduje się w ludzkich łożyskach to prawdopodobnie wszystkie ssaki zostały dotknięte w podobnym sposób.
Rosnąca koncentracja mikroplastiku w ludzkich tkankach może wyjaśnić zagadkowe nasilanie się niektórych problemów zdrowotnych, takich jak choroba zapalna jelit, rak jelita grubego u osób poniżej pięćdziesiątego roku życia i spadek liczby plemników.
Pierwsze wykrycie mikroplastików w łożyskach miało miejsce w 2020 roku, obejmując próbki czterech zdrowych kobiet z Włoch. Naukowcy zaznaczyli, że mikroplastiki mają wpływ na zaburzenia endokrynologiczne i mogą wywoływać długoterminowe skutki zdrowotne u ludzi – podaje dziennik.
Koncentracja mikroplastików w łożyskach budzi szczególne zaniepokojenie ze względu na krótki okres wzrostu tkanki. Łożyska zaczynają się wykształcać po pierwszym miesiącu ciąży – wynika z publikacji.
Czytaj także:
- Nowy Jork chce ograniczyć używanie detergentów. Chodzi o niebezpieczny mikroplastik
- Toksyczne „wieczne chemikalia” w ludzkim krwioobiegu. Naukowcy powiązali je z dietą
- Koncerny zapłacą za oczyszczanie wody z mikroplastiku. UE wprowadzi nowe przepisy
- Znaleziono mikroplastik w chmurach. Alarmujące odkrycie chińskich naukowców