Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję – będzie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Wezwania do usunięcia uchybienia wysłano do 9 państw członkowskich, w tym Polski.
Decyzja KE wiąże się z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego art. 17 ust. 15 zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD); (UE) 2024/1275. Chodzi o przepisy dotyczące stopniowego wycofywania zachęt finansowych dla samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi w ramach zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Decyzja dotyczy: Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Austrii, Polski, Rumunii oraz Słowenii.
„Zmieniona dyrektywa weszła w życie 28 maja 2024 r., z ogólnym terminem transpozycji do dnia 29 maja 2026 r., podczas gdy stopniowe wycofywanie zachęt finansowych dla kotłów zasilanych paliwami kopalnymi określone w art. 17 ust. 15 musi zostać transponowane w dniu 1 stycznia 2025 r. Dyrektywa EPBD określa, w jaki sposób UE może osiągnąć pełną dekarbonizację zasobów budowlanych do 2050 r., a w efekcie obniżyć rachunki za energię dla obywateli europejskich poprzez strukturalne zwiększenie charakterystyki energetycznej budynków” – czytamy w komunikacie. Najpóźniej od 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie nie mogą zachęcać finansowo do instalacji nowych samodzielnych kotłów na paliwa kopalne.
Do tej pory tylko dziewięć państw członkowskich nie zadeklarowało pełnej transpozycji art. 17 ust. 15 w ustawowym terminie. W związku z tym Komisja wysyła do nich wezwania do usunięcia uchybienia. Dlatego te państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi, dokończenie transpozycji i powiadomienie o tym Komisji, wskazano w informacji.
Polecamy także:
- PGE stawia na magazyny energii. Spółka przedstawiła plany na najbliższe 10 lat
- Piąty z rzędu rok wzrostu. Polska zgłasza coraz więcej patentów
- KE uprości zasady pomocy państwa. Chce przyspieszyć zieloną transformację
- Sprawiedliwa transformacja to także równość płci. Może pomóc kobietom na rynku pracy