Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje tzw. „ustawę lex TVN”, która sprawiłaby, że amerykańska firma Discovery nie mogłaby pozostać właścicielem telewizji TVN.
„Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia” – powiedział Andrzej Duda w poniedziałek 27 grudnia.
Prezydent @AndrzejDuda: Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 27, 2021
Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Sejm może weto Prezydenta RP odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.
Prezydent o LexTVN
„Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji, rozważałem różne możliwości: zwrócenie do ponownego rozpatrzenia, czy skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział prezydent.
„Jednym z argumentów rozważanych przeze mnie była kwestia umowy międzynarodowej o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA. Rozpatrywałem także kwestie pluralizmu medialnego i wolności słowa. Brałem ten element z całą powagą” – dodał.
Jak wskazał prezydent Duda, w nowelizacji ustawy znajdują się także przepisy naruszające prerogatywy prezydenckie.
Odniósł się także do trudnej sytuacji związanej z inflacją i pandemią. Wskazał, że podziela „zdanie większości swoich rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne„.
O co chodzi w sprawie LexTVN?
Proponowana przez rząd i przyjęta przez Sejm ustawa zwana w mediach „lexTVN” po ewentualnym wejściu w życie uniemożliwiłby posiadanie mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
To oznaczałoby, że nowe prawo zmusiłoby amerykańskie Discovery do sprzedaży swoich większościowych udziałów w grupie TVN.
Wyceniana na około 2 mld dolarów TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.
Bloomberg: Inwestorzy zaalarmowani konfliktem Polski z amerykańskim Discovery
Polecamy także:
- Poznaliśmy plan Ministerstwa Finansów na przyciągnięcie inwestycji strategicznych do Polski
- Szykuje się nowy globalny konflikt o inwestycje zagraniczne. Polska może na tym skorzystać
- Czy inwestycje zagraniczne faktycznie pobudzają rozwój gospodarczy?
- Polska w pierwszej trójce krajów w Europie, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych