Rynek usług w branży lotniczej powróci do poziomu sprzed pandemii już w 2023 roku. I podwoi swoją wartość w ciągu następnych 20 lat – wynika z najnowszych prognoz Global Services Forecast.
Usługi branży lotniczej są obecnie wyceniane na 95 mld dolarów. Jednak według specjalistów, lotnictwo ma szanse zwiększyć swoją wartość w ciągu kolejnych dwóch dekad – aż dwukrotnie. Wartość branży lotniczej w 2041 roku wyceniana jest na 230 mld dolarów – wynika z najnowszej prognozy Global Services Forecast (GSF).
Roczna stopa wzrostu sektora wynosząca 3,7 proc. doprowadzi do podwojenia wartości rynku usług w ciągu najbliższych 20 lat. Tak znaczący skok wartości branży lotniczej będzie miał wpływ na liczbę zatrudnianych pracowników.
Prawie milion nowych stewardów i stewardess
– Do 2041 roku liczba pilotów, personelu pokładowego i specjalistów od obsługi technicznej ma wzrosnąć o kolejne dwa miliony – mówi Philippe Mhun, wiceprezes wykonawczy Airbusa.
Jak wyliczają specjaliści, potrzeba będzie w sumie ponad pół miliona nowych pilotów, 640 tys. nowych techników i aż 875 tys. nowych stewardess i stewardów.
Branża będzie potrzebować nie tylko pracowników linii lotniczych czy lotnisk, lecz także pracowników obsługi naziemnej. Jak dodaje Mhun, w cenie będą osoby posiadające nowe kompetencje dotyczące cyfryzacji operacji lotniczych i usług.
Branża w szczycie formy
Ogromne zapotrzebowanie na przyjęcie kolejnych pracowników, związanych z lotnictwem powodują systematyczne wzrosty liczby pasażerów. Przed pandemią ruch lotniczy był na poziomie 4 mld pasażerów w ciągu roku. To dane z ostatniego roku 2019, kiedy lotnictwo było w szczytowej formie.
Obecnie jest coraz lepiej. Krajowy ruch lotniczy na całym świecie odbudował się do poziomu 87 proc. tego, co w roku 2019. Z kolei ruch międzynarodowy wrócił do poziomu 70 proc. ilości sprzed pandemii. Jesteśmy już więc na poziomie 3/4 ruchu sprzed pandemii. Istnieje więc szansa, że wkrótce lotnictwo przebije 3 mld przewiezionych podróżnych.
Więcej o lotnictwie piszemy tutaj:
- Ceny biletów lotniczych spadają jesienią. To może być okazja na weekendowy wypad
- Najpierw pandemia, teraz wzrost cen ropy. „Branża lotnicza wpadła z deszczu pod rynnę”
- Lotnisko w Radomiu: Kosztowna pomyłka czy ważny punkt na mapie lotnictwa? [ZDJĘCIA]
- Lotnictwo po pandemii. Pasażerowie wrócili, a pracownicy nie