PKN Orlen oraz spółki grupy kapitałowej Grupa Azoty zawarły nowe wieloletnie umowy na sprzedaż paliwa gazowego. Kontrakty zapewnią sześciu spółkom z grupy stabilne dostawy surowca przez co najmniej 3 lata, z opcją wydłużenia o czwarty rok.
Cena surowca będzie ustalana w oparciu o giełdowe notowania gazu. Szacowana wartość kontraktów wyniesie ok. 18 mld zł.
– Nowe kontrakty indywidualne zawarte pomiędzy Orlenem a poszczególnymi spółkami z Grupy Azoty będą realizowane od 1 października 2023 roku. Strony uzgodniły współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do końca września 2026 roku, z opcją wydłużenia do końca września 2027 roku – czytamy w komunikacie Orlenu.
– Szacowana wartość nowych kontraktów, w przypadku 4 lat ich obowiązywania wynosi ok. 18 mld zł – czytamy dalej.
Czytaj także: Polska będzie wydobywać więcej gazu w Norwegii. PGNiG ma udziały w nowych złożach
Dostawy dla sześciu spółek z Grupy Azoty
Podpisane kontrakty umożliwią kontynuację dotychczasowej współpracy pomiędzy Orlen a Grupą Azoty w zakresie dostaw gazu ziemnego. Strony zawarły ponadto aneksy do obowiązujących kontraktów.
Na ich podstawie od 1 lipca 2023 roku dostawy gazu będą realizowane w oparciu o nowe warunki, tak jak do tej pory oparte o rynkowe wartości indeksów cen surowca.
Dostawy paliwa gazowego będą realizowane do sześciu spółek z Grupy Azoty: Grupy Azoty z siedzibą w Tarnowie, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol oraz Grupy Azoty Zakłady Fosforowe Gdańsk.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego.
Polecamy również:
- Państwa UE powinny zakazać nowych pieców na gaz? Tak proponują naukowcy
- Węgiel, gaz, ropa – coraz mniejsza produkcja w Polsce. Są najnowsze dane GUS [AKTUALIZACJA]
- UE oszczędza prąd i gaz, ale mogłaby robić to lepiej. Polska nie wypada najgorzej