Dotychczas zabezpieczono w hotelach i innych obiektach mieszkalnych około ćwierć miliona miejsc dla uchodźców z Ukrainy, zajętych jest około 10 proc. z nich, poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Większość z ponad 600 tys. osób, które w ostatnim tygodniu przekroczyły granicę z Polską przebywa u rodzin i znajomych.
– Mamy przygotowane ponad ćwierć miliona miejsc w hotelach i różnego rodzaju obiektach mieszkalnych, które właśnie zabezpieczyło MSWiA – powiedział Dworczyk w Radiu Zet.
Dopytywany czy miejsca te są już zajęte, powiedział, że „absolutnie nie”.
– Dwadzieścia kilka tysięcy, czyli niecałe 10 proc. zajęte, bo pozostała ta olbrzymia rzesza Ukraińców, którzy wjechali na teren Polski do rodzin i znajomych i to oni lokują ich u siebie – doprecyzował.
Wskazał na możliwość zwiększenia tej bazy.
Pytany, na jaki okres pobytu ukraińskich uchodźców powinny być przygotowane polskie rodziny, powiedział, że jest to „kolejny element nieprzewidywalny”, a obecna sytuacja nie jest sytuacją krótkotrwałą, która mogłaby zakończyć się w ciągu tygodnia.
– Naszym zadaniem jako państwa, przy czym mówiąc o państwie, myślę nie tylko o administracji centralnej, ale również samorządowej, jest stworzenie takich warunków, aby te osoby, które będą chciały pozostać ze względu na sytuację na Ukrainie u nas w kraju, a w tej chwili są u tych rodzin indywidualnych też otrzymały swoją możliwość zagospodarowania się tutaj na dłużej – zaznaczył.
Straż Graniczna poinformowała dziś rano, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego br., granicę polsko-ukraińską przekroczyło 672,5 tys. osób. Tylko dzisiaj do Polski weszło 25 tys. obywateli Ukrainy.
Ochrona tymczasowa dla uchodźców z Ukrainy. UE zastosuje ten mechanizm po raz pierwszy w historii
Chcesz pomóc Ukrainie i uchodźcom? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej
Przygotowaliśmy także poręczną, skrótową infografikę przedstawiającą różne formy pomocy oraz zweryfikowane organizacje pomocowe i zbiórki (angielska wersja poniższej infografiki jest dostępna pod tym linkiem).