Przeciętny Europejczyk urodzony w 2022 roku przeżyje w zdrowiu 62,6 roku, wynika z szacunków Eurostatu. Polska jest blisko tej średniej. Ale do niektórych krajów nam daleko.
Życie w zdrowiu to jeden z parametrów branych pod uwagę przy ocenie jakości życia w danych kraju lub regionie. Wydłużanie tego okresu powinno być jednym z głównych celów polityki zdrowotnej. A już idealnie byłoby, gdyby czas trwania życia w zdrowiu wydłużał się szybciej niż oczekiwana długość życia. Bo to by oznaczało, że średnio mieszkańcy danego kraju nie tylko żyją dłużej, ale i lepiej.
Dane, jakie właśnie opublikował Eurostat, są za 2022 rok. Są więc pewnie jeszcze nieco zaburzone echem pandemii Covid-19. Ale trendy z ostatnich lat są podobne.
Jak się żyje w Europie?
Gdzie zatem życie w zdrowiu jest najdłuższe? Pokazuje to ta mapa stworzona na podstawie danych Eurostatu.
Najlepszy wynik notuje Malta – to 70,2 roku życia w zdrowiu. Kolejne miejsca zajmują Włochy i Norwegia (67,4 roku) oraz Grecja (67 lat).
Polska z wynikiem 62,4 roku, plasuje się tuż poniżej średniej dla 27 krajów Unii Europejskiej wynoszącej 62,6 roku. W zestawieniu analizowanych państw europejskich Polska zajmuje 13. pozycję.
Jak zmieniał się czas trwania życia w zdrowiu
Wynik dla Polski jest gorszy niż rok wcześniej. I w ogóle bardzo trudno jest nam wrócić do stanu sprzed pandemii, co pokazuje z kolei ten wykres:
Jednak nawet ten wynik jest dużo lepszy niż u europejskich outsiderów. Najniższe wskaźniki odnotowano w Łotwie (54,2 roku), Danii (55,9 roku) i Słowacji (57,3 roku).
Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt: to różnice w długości życia w zdrowiu kobiet i mężczyzn. Na poziomie Unii Europejskiej są one niewiele. Kobiety zdrowo żyją (przeciętnie) 62,8 roku, mężczyźni 62,4 roku.
Tak małe różnice nie są jednak dobrą informacją, zwłaszcza dla kobiet, gdy zestawimy okres trwania życia w zdrowiu z oczekiwanym trwaniem życia w ogóle. Demografowie policzyli, że Europejki urodzone w 2022 roku przeciętnie będą żyły 83,3 roku. A zatem ponad 20 lat będą się zmagać z coraz większymi problemami zdrowotnymi. W przypadku Europejczyków dalsze oczekiwane trwanie życia to 77,9 roku.
W Polsce proporcje są podobne, choć nieco korzystniejsze dla kobiet. Polki w zdrowiu pożyją średnio 64,1 roku przy oczekiwanej długości życia na poziomie 81,1 roku. Polacy natomiast dobrym zdrowiem będą cieszyć się przez 60,8 roku żyjąc łącznie 73,4 roku.
oprac. mach
Polecamy także:
- Zmiany klimatyczne nie oszczędzają szkół. Edukacja traci na jakości, a może być jeszcze gorzej
- Obniżka składki zdrowotnej? Nie stać nas na to. Na zdrowie nadal wydajemy za mało
- Samotność zagraża nie tylko zdrowiu psychicznemu. Zwiększa także ryzyko udaru
- Zadowolony jak Polak. Pod względem satysfakcji z życia jesteśmy w czołówce UE
Mężczyźni żyją w Polsce do emerytury czyli do 65-67 roku a potem kobiety wysysają system do końca czyli 20 lat dłużej pobierają emeryturę.