Plan Centralnego Portu Komunikacyjnego, poza budową samego lotniska, zakłada realizację 1800 km nowych linii kolejowych. Przedstawiamy mapy projektu i plany na najbliższe lata.
Inwestycje kolejowe CPK to łącznie 1789 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Część tras ma zostać zmodernizowana i rozbudowana przez państwową spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.
Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych.
Stan prac na 2022 rok ukazuje, że wszystkie zaplanowane linie kolejowe nadal będą w przygotowaniu. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć dopiero w 2023 r. Wówczas rozpocznie się budowa ok. 530 km nowych linii kolejowych, 1200 km będzie według CPK w przygotowaniu.
Z kolei cztery lata później, w roku 2027, czyli w momencie teoretycznego otwarcia portu lotniczego, ma być gotowych 530 km nowych linii kolejowych, a kolejnych 450 km będzie w założeniu w trakcie robót budowlanych.
Program kolejowy ma zostać w całości ukończony w 2034 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie poszczególnych miast Polski z CPK w mniej niż 2,5 godziny.
Więcej o programie kolejowym CPK i jego realizacji przeczytacie w naszych wywiadach z obecnym i byłym prezesem spółki CPK:
- Nie klękamy przed ryzykami, rok 2027 to realna data powstania megalotniska. Wywiad z prezesem CPK Mikołajem Wildem
- Szansa na to, że w 2027 z CPK odleci pierwszy samolot, jest zerowa. Wywiad z Piotrem Malepszakiem, byłym szefem CPK