Wydatki obronne w Polsce na poziomie 4,12 proc. PKB to zdecydowanie najwięcej porównaniu z innymi członkami Sojuszu. Estonia, która w zestawieniu NATO zajęła drugie miejsce, wyda na wojsko 3,43 proc. PKB, a Stany Zjednoczone (trzecie miejsce) 3,38 proc. PKB.
Średnia dla NATO to 2,71 proc.
– Kwoty te reprezentują płatności dokonane przez rząd krajowy, które zostały lub zostaną dokonane w trakcie roku podatkowego w celu zaspokojenia potrzeb jego sił zbrojnych, sił sojuszników lub Sojuszu – czytamy w komunikacie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
W ujęciu nominalnym wydatki na obronność Polski szacowane są w tym roku na 151,24 mld zł wobec 111,26 mld zł w ub.r.
Zobowiązanie sprzed lat
W 2014 roku szefowie państw i rządów NATO zobowiązali się przeznaczać 2 proc. swojego krajowego PKB na wydatki obronne, aby zapewnić ciągłą gotowość wojskową Sojuszu. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję oraz w obliczu szerszej niestabilności geopolitycznej na Bliskim Wschodzie.
– Zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronność z 2014 roku opiera się na wcześniejszym zobowiązaniu do spełnienia wytycznej 2 proc. PKB, uzgodnionej w 2006 roku przez ministrów obrony NATO. Wytyczna dotycząca 2 proc. PKB jest ważnym wskaźnikiem politycznej determinacji poszczególnych sojuszników do przyczyniania się do wspólnych wysiłków obronnych NATO – wskazuje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Aby zapewnić, że te fundusze są wydawane w najbardziej efektywny i skuteczny sposób na pozyskiwanie i wdrażanie nowoczesnych zdolności, sojusznicy NATO uzgodnili również, że co najmniej 20 proc. wydatków obronnych powinno być przeznaczone na nowy sprzęt.
– W 2024 r. dwie trzecie członków Sojuszu osiągnie lub przekroczy cel polegający na inwestowaniu co najmniej 2 proc. PKB w obronność, w porównaniu z zaledwie trzema członkami Sojuszu w 2014 r. W ciągu ostatniej dekady członkowie NATO w Europie stale zwiększali swoje zbiorowe inwestycje w obronność – z 1,47 proc. ich łącznego PKB w 2014 r. do 2 proc. w 2024 r., kiedy zainwestują łącznie w obronność ponad 380 mld dolarów – podało NATO w komunikacie.
To też może Cię zainteresować:
- Przed szczytem NATO Niemcy nie będą się wstydzić. Odrobili lekcję z wydatków na obronność
- Wydatki na wojsko są wysokie? W II RP były nawet 5 razy większe niż dziś [WYWIAD]
- Rosja a atak na NATO. Większość Polaków uważa ten scenariusz za jak najbardziej realny
- Ćwierć wieku Polski w NATO. Na obronność wydajemy największą część PKB wśród państw Sojuszu
- Ile państwa NATO wydają na wojsko? Polska liderem, zachodnia Europa nie spełnia wymogów