Ponad połowa prezesów polskich firm i jedna trzecia światowych chce w ramach działań strategicznych inwestować w nowe biznesy na wczesnym etapie rozwoju, wykorzystując obecne uwarunkowania do przyspieszenia rozwoju w kluczowych obszarach, wynika z badania EY-Parthenon „CEO Outlook Pulse”.
Nawet w obliczu gospodarczych perturbacji prezesi ankietowanych firm starają się utrzymać pracowników – dla 74 proc. CEO w Polsce i 71 proc. na świecie instrumentem jest elastyczna i zdalna praca.
CEO próbują nie tylko oszacować rodzaje ryzyka wynikające z zawirowań na rynku, ale także przygotować strategiczne rozwiązania, które pozwolą przetrwać i wykorzystać recesję na swoją korzyść. Dokonują przeglądu kosztów w celu zwiększenia rentowności, weryfikują nakłady inwestycyjne oraz optymalizują kapitał obrotowy. Częściej niż średnia dla CEO z pozostałych rynków (97 proc. vs. 94 proc. na świecie), polscy prezesi za ważną uznali taktykę optymalizacji kosztowej polegającą na korzystaniu z usług zewnętrznych, w tym managed services.
Bez twardej restrukturyzacji
Pomimo konieczności ograniczania kosztów firmy starają się minimalizować zwolnienia – na takie działania decyduje się 30 proc. CEO w Polsce i 36 proc. na świecie, podano.
– Jednym z istotnych działań rozważanych przez prezesów w kontekście obserwowanego spowolnienia gospodarczego jest ograniczenie wydatków na wynagrodzenia, które do tej pory rosły w Polsce szybciej niż średnio w Unii Europejskiej. Prezesi starają się ograniczać te koszty bardzo ostrożnie i z rozwagą ze względu na napiętą sytuację na rynku pracy, która może utrudnić pozyskanie pracowników w momencie poprawy sytuacji gospodarczej. W miejsce twardej restrukturyzacji CEO, zarówno w Polsce, jak i na świecie, coraz częściej wybierają wprowadzanie elastycznych rozwiązań takich jak między innymi zwiększenie zatrudnienia pracowników kontraktowych – powiedział partner zarządzający w Dziale Strategia i Transakcje EY Paweł Bukowiński, cytowany w komunikacie.
Szkolenia zamiast nowych etatów
Pozyskanie pracowników w Polsce jest trudne, gdyż bezrobocie, badane przez Eurostat, jest jednym z najniższych w Europie. W styczniu 2023 roku wyniosło 2,8 proc. Dlatego większość ankietowanych prezesów opowiedziała się za inwestycją w pracowników, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego; 80 proc. w Polsce i 56 proc. na świecie będzie podnosić kwalifikacje swoich pracowników zamiast zatrudniać nowych, podkreślono.
Przejmowanie biznesów
Ponad połowa (56 proc.) polskich CEO chce w ramach działań strategicznych inwestować w nowe biznesy na wczesnym etapie rozwoju. Twierdzą, że polepszy to portfolio ich organizacji, otworzy dostęp do puli talentów i pomoże w kreowaniu nowych, biznesowych platform. To wynik znacząco wyższy niż średnia odpowiedzi światowych CEO (33 proc.), sygnalizujący większe dążenie do innowacyjności w Polsce niż na świecie. Jedna trzecia (34 proc.) polskich CEO zamierza inwestować i przejmować firmy z przyległych sektorów, a 24 proc. planuje dezinwestycje.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Spodziewane przez polskich prezesów spowolnienie gospodarcze to dobra okazja do rewizji portfela posiadanych aktywów. Znacznie bardziej wymagające warunki uzyskania finansowania mogą powodować chęć do separacji i sprzedaży części aktywów, które nie są strategiczne, i pozyskaniu dzięki temu środków na rozwój najbardziej obiecujących segmentów biznesu. Jednocześnie obserwujemy na rynku, że polscy CEO spółek posiadających mocne bilanse mogą wykorzystać ten moment na inwestycje w nowe przedsięwzięcia, aby z jednej strony zabezpieczyć się przed utratą wartości zgromadzonych środków, a z drugiej strony wykorzystać pojawiające się na rynku okazje transakcyjne – podsumował lider Sektora E-commerce w EY Polska Michał Płotnicki.
Globalne badanie EY-Parthenon „CEO Outlook Pulse” zostało przeprowadzone pod koniec 2022 r. wśród 1,2 tys. prezesów zarządów firm. Polska część badania została zrealizowana w styczniu i lutym 2023 roku. Wzięło w niej udział 30 prezesów polskich przedsiębiorstw o światowym zasięgu.
Polecamy:
- Pracownicy w firmach będą coraz starsi. Nie wybierają się szybko na emeryturę
- Pensje w firmach powinny być jawne? Połowa Polaków jest na tak
- Średnia krajowa płaca w firmach. Są nowe dane GUS [AKTUALIZACJA]
- Ochłodzenie na rynku pracy. W firmach słabnie zapał do zwiększania zatrudnienia