Ogłoszeń o pracę, jakie w marcu opublikowali pracodawcy, było o 10 proc. mniej, niż rok wcześniej, wynika z badania Element i Grant Thornton. Firmy zamieściły w sieci 325 tys. nowych ofert zatrudnienia.
Według autorów badania rynek pracy traci impet. Wynik z marca oznacza nie tylko duży spadek liczby ogłoszeń o pracę rok do roku, ale też drugą najniższą roczną dynamika od 24 miesięcy.
Polecamy: Najwyższe płace są w Warszawie? Nic bardziej mylnego. Aż dwa miasta ją wyprzedzają
– Ostatnie miesiące charakteryzują się wysoką zmiennością odczytów rocznej dynamiki, dlatego do samych pojedynczych wyników należy podchodzić z ostrożnością. Bardziej miarodajna wydaje się średnia z ostatnich 3 miesięcy, a ta wynosi aktualnie -9 proc. Można założyć, że właśnie taki jest faktyczny stan rynku pracy w Polsce – podaje raport.
Według autorów popyt na pracowników spada dość wyraźnie, ale „biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten jest nadal relatywnie niewielki”.
– Wyraźnie widać, że pracodawcy dostosowują swoje koszty pracy nie tylko ograniczeniem zatrudniania nowych pracowników, ale też w inny sposób, np. utrzymując realny spadek wynagrodzeń (dynamika poniżej inflacji) i szukając oszczędności w innych obszarach działalności – piszą w raporcie.
Czytaj: Truskawki z niewolniczej pracy. W hiszpańskim sektorze owocowym panuje wyzysk
Eksperci zwracają jednocześnie uwagę, że liczba pracy ofert rośnie w ujęciu miesięcznym. W marcu było ich o 28,4 tys. więcej niż w lutym i o 70,1 tys. więcej niż w styczniu.
– Częściowo ten wzrost wynika po prostu z sezonowości, tzn. pracodawcy z rekrutują coraz więcej pracowników do prac sezonowych, np. w budownictwie, turystyce czy rolnictwie. Gdyby jednak w polskiej gospodarce widoczne było wyraźne pogorszenie koniunktury, owa sezonowość byłaby niewystarczająca do utrzymania tak znaczących wzrostów – oceniają autorzy opracowania.
Zobacz: Za wypadek w pracy dostaniesz więcej. ZUS ma nowe stawki odszkodowań
– Wydaje się więc, że pewne spowolnienie na polskim rynku pracy występuje i może wręcz przybierać na sile, zwłaszcza kiedy miną sprzyjające czynniki sezonowe, jednak do głębokiego kryzysu nadal polskiej gospodarce daleko – dodają.
Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Polecamy:
- Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki
- Praca zdalna na nowo. Oto największe kontrowersje wokół niej po zmianach przepisów
- Mniej biur, niższe wydatki na czynsz. Tak działa praca zdalna
- Praca sezonowa 2023. Co trzecia firma będzie zatrudniać pracowników tymczasowych