Plomby dentystyczne z rtęcią odejdą w zapomnienie. Wraz z początkiem przyszłego roku stosowanie takich wypełnień ubytków w zębach w unijnych państwach będzie zakazane. Obecnie nie wykorzystuje się ich tylko u dzieci do 15. roku życia i kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Zakaz stosowania tego rodzaju szkodliwych materiałów stomatologicznych od 1 stycznia 2025 r. chce wprowadzić Komisja Europejska. Zatwierdzić go będą musiały jeszcze Parlament Europejski i Rada w ramach zwykłej procedury ustawodawczej. Na początku lutego PE i Rada zawarły porozumienie polityczne w tej kwestii, więc sprawa wydaje się przesądzona.
Koniec ery plomb z rtęcią
– Unia Europejska ostatecznie postanowiła zmierzyć się z największym pozostałym zastosowaniem rtęci w UE: amalgamatami dentystycznymi, gdzie rtęć stanowi 50 proc. ich składu. W 2018 roku amalgamaty dentystyczne zostały zakazane dla dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Teraz UE postanowiła zakończyć erę stosowania amalgamatów dentystycznych dla wszystkich od 1 stycznia 2025 roku – informuje European Environmental Bureau.
Jednocześnie zakaz ma dotyczyć także eksportu tego rodzaju amalgamatów (od 1 stycznia 2025 roku) oraz ich produkcji i importu do UE od 1 lipca 2026 roku.
– Będzie dopuszczona ograniczona i czasowa derogacja [wyłączenie spod pewnych zasad prawnych Unii – przyp. red.] do 30 czerwca 2026 roku dla użycia, produkcji i importu amalgamatów dentystycznych dla państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie swojego krajowego systemu opieki zdrowotnej – przekazało 300Gospodarce biuro rzecznika prasowego KE.
European Environmental Bureau ocenia, że takie decyzje mogą być przykładem dla wielu innych krajów na całym świecie i przyspieszyć zmiany.
– Mogą one podnieść oczekiwania dotyczące dyskusji podczas szóstego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji Minamaty w 2025 roku, w kierunku globalnego zakazu stosowania amalgamatów dentystycznych – wskazuje instytucja.
Nie tylko amalgamaty
Poza tym Komisja Europejska chce, żeby świetlówki produkowane na terenie UE z wykorzystaniem rtęci nie trafiały już do krajów rozwijających się.
– UE zaprzestanie eksportu świetlówek z dodatkiem rtęci, które są już zakazane na rynku krajowym, do czerwca 2026 roku. Takie środki nie tylko zakończą niesprawiedliwy eksport do krajów o niskich i średnich dochodach, ale także zapewnią większe korzyści związane z ograniczeniem zmian klimatycznych dzięki alternatywom bez rtęci i energooszczędnym – tłumaczy Komisja Europejska.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Rtęć to wysoce toksyczny związek chemiczny, który zagraża ludziom i środowisku. Gdy jest uwalniana do środowiska, wchodzi w łańcuch pokarmowy, gdzie się gromadzi (głównie w rybach). Ekspozycja na wysokie poziomy rtęci może szkodzić mózgowi, płucom, nerkom i układowi odpornościowemu.
To też może Cię zainteresować:
- To nie rtęć zatruła Odrę? Minister klimatu: nie stwierdzono też metali ciężkich
- Znaleziono mikroplastik w chmurach. Alarmujące odkrycie chińskich naukowców
- KE podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski. Mowa także o strefie euro
- Rolniczy bunt w Europie. KE uległa presji, ale to jeszcze nie koniec barykad na drogach
Wspaniała ta UE że tak o nas dba!
W końcu 😁👍