Premier Mateusz Morawiecki zwołał spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Powodem jest eksplozja na Lubelszczyźnie, w wyniku której zginęły dwie osoby.
– O godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – podał Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Eksplozja miała miejsce 15 listopada.
Aktualne informacje Eksplozja w Przewodowie: co już wiadomo o wybuchu na Lubelszczyźnie
– Służby wyjaśniają okoliczności eksplozji – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, podczas wystąpienia we wtorek wieczorem.
Jak dodał, zdecydowano o tym, „by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego”.
– Zdecydowano o tym, by podwyższyć gotowość bojową niektórych jednostek na terenie kraju – powiedział rzecznik rządu podczas konferencji prasowej. – Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy komunikować się bardzo ściśle – dodał.
Jak mówił obecny na konferencji szef BBN Jacek Siewiera, strona polska jest w kontakcie z Komisją Europejską i reprezentantami NATO.
Eksplozja w Przewodowie
Eksplozja nastąpiła w miejscowości Przewodów pod Hrubieszowem, niedaleko granicy z Ukrainą. Wybuch miał nastąpić na terenie suszarni zboża. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z miejsca zdarzenia.
Nagranie z okolic Przewodowa #Przewodów pic.twitter.com/J5VrQoh5Pk
— Dziennik Wschodni (@DziennikLublin) November 15, 2022
Po tym wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki, w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą, zwołał spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Odbyło się też posiedzenie Rady Ministrów.
Rzecznik rządu, Piotr Müller, apelował wcześniej o niepublikowanie niepotwierdzonych informacji. Przekazał wcześniej, że „wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej”.
– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział rzecznik rządu.
Informację o tym, że na terytorium Polski spadły rosyjskie rakiety podały już zagraniczne agencje, m.in. Bloomberg i Associated Press. Ta druga podała te informacje, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu.
BREAKING: A senior U.S. intelligence official says Russian missiles crossed into NATO member Poland, killing two people.
A Polish government spokesman did not immediately confirm the information, but said leaders were meeting on "crisis situation." https://t.co/W1hhjwa6ez
— The Associated Press (@AP) November 15, 2022
– Nie mamy w tej chwili informacji, by potwierdzić te doniesienia – mówił po godzinie 20.00 rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder podczas konferencji prasowej.
Do sprawy odniosła się także rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Adrienne Watson. – W tej chwili nie możemy potwierdzić doniesień ani żadnych szczegółów. Ustalimy, co się stało i jakie będą dalsze kroki – napisała na Twitterze, podkreślając, że USA jest w kontakcie z polskim rządem.
We've seen these reports out of Poland and are working with the Polish government to gather more information. We cannot confirm the reports or any of the details at this time. We will determine what happened and what the appropriate next steps would be.
— Adrienne Watson (@NSC_Spox) November 15, 2022
Wsparcie dla władz Polski zadeklarowały też kraje bałtyckie oraz Czech i Słowacji. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził wsparcie dla Polski. – Litwa twardo solidaryzuje się z Polską. Każdy centymetr terytorium NATO musi być broniony – napisał Nauseda na Twitterze.
Estońskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło na Twitterze, że wiadomości z Polski „są bardzo niepokojące”, a Estonia jest gotowa do obrony „każdego kawałka terytorium NATO”. „Zdecydowanie opowiadamy się za naszym sojusznikiem z UE i NATO” – napisał z kolei premier Czech Petr Fiala.
Poparcie dla Polski zadeklarowała również premierka Finlandii. – Finlandia bacznie obserwuje sytuację w Polsce i czeka na dalsze informacje o wydarzeniach. Stoimy po stronie Polski i zareagujemy, gdy będziemy dysponować niezbędnym obrazem sytuacji. Razem. Zjednoczeni – napisała.
Puolasta kantautuvat uutiset ovat vakavia. Suomi seuraa tiiviisti Puolan tilannetta ja odottaa lisätietoa tapahtumista. Seisomme Puolan rinnalla ja reagoimme kun käsillä on tarvittu tilannekuva. Yhdessä. Yhtenäisinä.
— Sanna Marin (@MarinSanna) November 15, 2022
Kondolencje i wsparcie dla Polski przekazał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
Shocked by the news of a missile or other ammunition having killed people on Polish territory.
My condolences to the families.We stand with Poland.
I am in contact with Polish authorities, members of the European Council and other allies.@AndrzejDuda @MorawieckiM
— Charles Michel (@CharlesMichel) November 15, 2022
Na wieści z Polski zareagowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Składam kondolencje i najmocniejsze przesłanie wsparcia i solidarności z Polską i naszymi ukraińskimi przyjaciółmi – napisała w mediach społecznościowych.
Alarmed by reports of an explosion in Poland, following a massive Russian missile strike on Ukrainian cities.
I extend my condolences and my strongest message of support and solidarity with Poland and our Ukrainian friends.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 15, 2022
Po godzinie 22.30 rozpoczęła się rozmowa prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Wcześniej Duda rozmawiał też z sekretarzem generalnym NATO.
W środę na godzinę 12.00 planowana jest zwołana przez prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego.