Joe Biden przedstawił kandydatów na najważniejsze stanowiska w państwie. John Kerry, wieloletni senator z Massachusetts, został specjalnym wysłannikiem prezydenta ds. klimatu.
Inne osoby, które znajdą się w administracji, to m.in. Antony Blinken, Alejandro Mayorkas, Avril Haines, Linda Thomas-Greenfield oraz Jake Sullivan.
W 2017 roku Trump zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofują się z Porozumienia paryskiego. Zobowiązuje ono jego strony do aktywnych działań, by wszelkimi siłami zatrzymać katastrofę klimatyczną. Rzecz dokonała się 4 listopada. USA były pierwszym krajem na świecie, który się na taki krok zdecydował.
Walka o Porozumienie paryskie
Joe Biden jeszcze zanim został prezydentem, obiecał, że jako głowa państwa zadba, by USA ponownie przystąpiły do Porozumienia.
Today, the Trump Administration officially left the Paris Climate Agreement. And in exactly 77 days, a Biden Administration will rejoin it. https://t.co/L8UJimS6v2
— Joe Biden (@JoeBiden) November 5, 2020
Wybrany na wysłannika do spraw klimatu John Kerry to weteran wojny w Wietnamie (i jej krytyk), wieloletni senator oraz współtwórca Porozumienia paryskiego. Dziś oczekuje się, że pomoże on Stanom Zjednoczonym na nowo dołączyć do tej umowy.
“John Kerry jest obecny w procesie globalnych negocjacji klimatycznych od dawna. Pamiętam go jeszcze z czasów pierwszego szczytu klimatycznego w Polsce w 2008 roku – COP14 w Poznaniu”, mówi 300gospodarce Lidia Wojtal, ekspertka think tanku Agora Energiewende zajmującego się transformacją energetyczną, wcześniej polska negocjatorka klimatyczna.
„Ma więc ponadprzeciętną i bardzo praktyczną wiedzę o dynamice tego procesu. Zna jego elementy napędowe, ale i hamulcowe oraz sposoby rozwiązywania potencjalnego impasu. W połączeniu z jednoznacznym wsparciem proklimatycznie nastawionego prezydenta USA, może więc być niezwykle skuteczny w zachęcaniu światowych przywódców, ale i negocjatorów, do konstruktywnej i ambitnej postawy wobec wyzwań związanych z zieloną odbudową powiązanych ze zwiększaniem celów redukcyjnych. Na taką pomoc pewnością cieszy się także brytyjska Prezydencja COP26 przygotowując szczyt w Glasgow w listopadzie 2021” – zaznacza.
Kryzys klimatyczny na pierwszym planie
John Kerry ma być sygnałem dla świata, że Biden dotrzyma obietnicy i Stany nie tylko dołączą do globalnej walki ze zmianami klimatu, ale i będą naciskać na zwiększenie wysiłków w tym kierunku. Kerry został nie tylko specjalnym wysłannikiem prezydenta do spraw klimatu, ale otrzymał też miejsce w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
To pierwszy raz, kiedy osoba zajmująca się klimatem zasiada w tej radzie. Stanowi ona główną grupę urzędników i doradców w sprawie polityki wewnętrznej i zagranicznej w gabinecie prezydenta.
„Prezydentura Joe Bidena będzie przebiegać pod znakiem realizacji czterech głównych programów – walki z pandemią COVID-19, odbudowy amerykańskiej gospodarki po kryzysie, promowaniu równości rasowej oraz walki z postępującymi zmianami klimatu” – powiedział ekspert Bart Szewczyk podczas kongresu Impact Finance 2020.
Jak informuje portal Inside Climate News, amerykańscy eksperci do spraw klimatu są zgodni, że wybór Kerry’ego na to stanowisko rzeczywiście jest pierwszą jaskółką obiecywanych zmian w polityce klimatycznej USA.
Były senator z Kolorado Tim Wirth powiedział na przykład, że Kerry “rozumie głębię klimatycznego wyzwania oraz konieczność przeprowadzenia ogromnej, globalnej transformacji ekonomicznej”.
Czytaj też: „Nature”: Dziś już nie wydobycie węgla, ale nawozy azotowe mogą przyczynić się do porażki Porozumienia paryskiego
Portal przytacza też głosy osób, zdaniem których nawet John Kerry to za mało, by walczyć z kryzysem klimatycznym skutecznie.
„Kerry od dawna popierał szczelinowanie paliw kopalnych i promował fałszywe rozwiązania klimatyczne, takie jak rynkowe schematy handlu uprawnieniami do emisji” – powiedziała Wenonah Hauter, dyrektor wykonawcza organizacji ekologicznej Food & Water Action.
Ten głos wydaje się jednak odosobniony. Zwłaszcza w porównaniu do minionej prezydentury Donalda Trumpa, Kerry to obietnica realnych działania przeciw kryzysowi klimatycznemu.
„Biden postrzega klimat jako kwestię globalnego bezpieczeństwa, a nie klasyczny problem środowiskowy, co podnosi priorytet tego tematu w strukturach Białego Domu” – komentuje również Financial Times.
Zwłaszcza że ma już na koncie ważne proklimatyczne sukcesy. Jak gdzie indziej pisze ICN, Kerry pomógł na przykład wesprzeć “jedno z najważniejszych i najmniej popularnych klimatycznych porozumień w historii”, czyli Poprawki z Kigali do Protokołu Montrealskiego dotyczącej wycofania z obrotu fluorowanych gazów cieplarnianych. Poprawkę tę uznano za istotny krok w walce z powiększaniem się dziury ozonowej oraz ocieplaniem klimatu.