{"vars":{{"pageTitle":"UE potroi dostawy szczepionek od firmy Moderna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["biontech","europa","farmaceutyka","koronawirus","moderna","pandemia","pandemia-koronawirusa","pfizer","przemysl-farmaceutyczny","szczepienia","szczepionka-na-koronawirusa","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":93865}} }
300Gospodarka.pl

UE potroi dostawy szczepionek od firmy Moderna

Unia Europejska potroi zamówienia szczepionek od amerykańskiej firmy Moderna w ramach planów przyspieszenia realizacji programów szczepień i odpowiedzi na rozprzestrzenianie się nowych odmian wirusa SARS-CoV-2, pisze Financial Times.

Komisja Europejska ma dziś ogłosić umowę na dostarczenie do państw członkowskich Unii kolejnych 150 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi w tym roku, z opcją na rozszerzenie zamówienia o kolejnych 150 mln dawek w 2022 roku.

Na mocy zeszłorocznego porozumienia, Moderna była już zobowiązana do dostarczenia do UE 160 mln dawek szczepionki na COVID-19.

Wcześniej rozszerzenie europejskiego zamówienia potwierdził także inny producent – Pfizer/BioNTech – z zakładów którego do Unii Europejskiej ma trafić ostatecznie nie 300 mln, jak pierwotnie zakładano, a 500 mln dawek szczepionki tej firmy, wraz z opcją zakupu kolejnych 100 mln.

Mało prawdopodobnym jest jednak, aby wspomniane nowe umowy pomogły w złagodzeniu problemu obecnego niedoboru dostaw szczepionek do krajów UE. Sytuacja może ulec poprawie w kwietniu, gdy dostawy kolejnych zamówionych dawek mają zostać zrealizowane.

Komisja Europejska spotykała się do tej pory z krytyką związaną z opóźnieniami w procesie realizacji programu szczepień w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała, że kierowana przez nią instytucja popełniła błędy w planowaniu procesu atestowania szczepionek i przewidywaniu tempa produkcji specyfików.

USA: Pandemia pogłębia nierówności społeczne. Bogatsi obywatele mają łatwiejszy dostęp do szczepień