Legendarny finansista i jeden z pionierów inwestowania w rynki wschodzące uważa, że jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy, jej waluta może się załamać.

Mark Mobius w rozmowie z dziennikiem Financial Times powiedział, że Wielka Brytania do tej pory korzystała z przynależności do UE i dzięki temu mogła mieć niskie stopy procentowe. Jak tylko odejdzie ze Wspólnoty, “agencje ratingowe powiedzą: ‘zaraz, nie ma już związku z UE? To musimy obniżyć rating’”, stwierdził.

“Wielka Brytania jest teraz jak rynek wschodzący”, powiedział inwestor. “Ich bilans płatniczy jest koszmarny. Zadłużenie rządu jest koszmarne. Długi podatkowe są koszmarne.”

Według niego, w przypadku nastąpienia twardego brexitu funt brytyjski spadnie do wartości dolara.

82-letni inwestor większość swojej kariery spędził w firmie Franklin Templeton, a w zeszłym roku odszedł z niej i założył własne przedsiębiorstwo Mobius Capital Partners.

Ma ono siedzibę w Londynie, ale jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy, Mobius rozważy przeniesienie jej do innego kraju.

Dziś tymczasem brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła umowę dotyczącą brexitu

A jak Brytyjczycy przygotowują się na twardy brexit? Obawiają się o dostępność produktów codziennego użytku jak papier toaletowy – więc sieci handlowe robią ogromne zapasy.