W czerwcu Solaris, polski producent autobusów należący do hiszpańskiej firmy CAF, zaprezentuje autobus wodorowy nowej generacji, Solaris Urbino 12 hydrogen, który będzie pojazdem całkowicie bezemisyjnym.

W dniach 9-12 czerwca Sztokholm będzie gospodarzem Globalnego Szczytu Transportu Publicznego, organizowanego co dwa lata przez UITP (franc. L’Union Internationale des Transports Publics).

W jego trakcie swoją premierę świętować będzie autobus wodorowy nowej generacji, Solaris Urbino 12 hydrogen, pojazd całkowicie bezemisyjny.

Jak podaje producent, autobus wodorowy nowej generacji, Solaris Urbino 12 hydrogen, to pojazd całkowicie bezemisyjny.

Energia do napędzania autobusu powstaje w ogniwie paliwowym, do którego dostarczany jest wodór zgromadzony w butlach na dachu pojazdu. Wodór jest przetwarzany w energię elektryczną, ta z kolei zasila bezpośrednio jednostkę napędową autobusu, którą stanowi oś z elektrycznymi silnikami.

Oprócz tego autobus wyposażony jest w baterię typu Solaris High Power, która jest dodatkowym magazynem energii elektrycznej. Jedynymi „produktami ubocznymi” eksploatacji Solarisa Urbino 12 hydrogen są ciepło i para wodna.

Solaris Bus & Coach S.A. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Pojazdy firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Autobus Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year 2017”.

Założony w Polsce Solaris został we wrześniu ubiegłego roku sprzedany hiszpańskiej grupie CAF. Firma nabyła 100 proc. udziałów producenta pojazdów.

>>> Czytaj też: Napędzane gazem Solarisy po raz pierwszy trafią do Warszawy