26 czerwca odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy wieżowca Skysawa – flagowej inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości powstającej w centrum Warszawy.

Symbolicznego wbicia pierwszej łopaty dokonali przedstawiciele inwestora – Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) oraz generalnego wykonawcy – firmy PORR.

Generalnym wykonawcą Skysawa zostało konsorcjum składające się z trzech spółek: PORR, TKT Engineering i ELIN.

Zgodnie z harmonogramem budowa potrwa 36 miesięcy – budynek A o powierzchni około 11.500 mkw. ma być gotowy w drugim kwartale 2021 roku, zaś zakończenie budowy budynku B – wieży liczącej 155 m wysokości zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku.

„Prace na działce przy Świętokrzyskiej 36 już trwają i tak będzie przez następne 36 miesięcy. W ich wyniku w Warszawie powstanie nasza kolejna wizytówka wśród budynków wysokościowych stolicy” – powiedział na placu budowy Dariusz Wietrzyński, odpowiedzialny za budownictwo kubaturowe w PORR S.A.

„Skysawa to doskonała lokalizacja, wysokiej jakości przestrzeń i liczne udogodnienia. To także jedna z nielicznych inwestycji w stolicy, która będzie mogła pochwalić się bezpośrednim połączeniem z metrem” – mówi Marcin Mazurek, prezes zarządu PHN.

Firma doradcza Colliers International jest odpowiedzialna za komercjalizację wieżowca, a firma Gleeds Polska pełni nadzór inwestorski.

Grupa PHN jest inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jej portfel skupia ok. 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PNH jest kolejnym deweloperem, który postawił na budowę wieżowców w centrum Warszawy. Dołącza tym samym do deweloperów takich, jak Skanska, Ghelamco, ECHO, a także HB Reavis, który obecnie buduje Varso Tower – wieżowiec, który po ukończeniu będzie najwyższym wysokościowcem w Unii Europejskiej.

Obecnie w Warszawie znajduje się 20 wieżowców o wysokości 100 metrów i więcej. Kolejne osiem – wliczając w to Skysawę – jest w budowie.

Czytaj też:

>>> Najwyższy wieżowiec w Warszawie z największym kredytem w historii polskiego rynku nieruchomości

>>> Duńska gwiazda architektury i Echo Investments zbudują w Warszawie kompleks za miliard zł