Kurs złotego prawdopodobnie osłabnie w stosunku do euro o 1,6 proc. w 2020 roku z powodu rosnącej inflacji i coraz wolniejszego wzrostu gospodarczego – tak uważają ekonomiści, którzy wzięli udział w przeprowadzonej przez Reutersa ankiecie na temat potencjalnych zmian kursów walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej w 2020 roku

Rozwój polskiej gospodarki najprawdopodobniej zacznie słabnąć. Przewidujemy także, że polski bank centralny nie podniesie stóp procentowych pomimo inflacji, która w skali roku powinna urosnąć do poziomu powyżej 3,5 proc.” – mówi Liam Peach, ekonomista z brytyjskiej firmy badawczej Capital Economics.

Prawdopodobnie polscy eksporterzy w końcu ucierpią także przez osłabienie gospodarki niemieckiej” – dodaje Peach.

Wśród potencjalnych zagrożeń dla siły polskiej waluty wymienia się także możliwe konsekwencje wyroku TSUE ws. kredytów we frankach szwajcarskich.

Z kolei globalne wojny handlowe oraz niepewność związana z możliwymi następstwami brexitu stanowią zdaniem ankietowanych główne zewnętrzne czynniki ryzyka dla pozycji złotego.

Jednak zdaniem ekspertów problemy walut regionalnych nie ograniczą się jedynie do złotówki.

Ekonomiści oczekują także osłabienia innych walut Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do euro w skali roku: węgierskiego forinta o 1,35 proc., czeskiej korony o 0,7 proc., rumuńskiego leja o 3 proc. i serbskiego dinara o 0,2 proc.

Czytaj także:

>>> „Sztorm doskonały”, „jak fajerwerki w Sylwestra” – 5 najciekawszych komentarzy nt. nowych danych o inflacji

>>> Komisja Europejska obniżyła prognozę gospodarczą Polski