Z pewnością jestem jedynym leworęcznym Maltańczyko-Amerykano-episkopalno-homo-millenialnym weteranem wojennym w wyścigu o fotel prezydencki, lecz myślę, że na tej podstawie można wyrobić sobie jedynie powierzchowne wrażenie o mnie” – tak mówi o sobie Pete Buttigieg, jeden z głównych kandydatów Partii Demokratycznej do startu w tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. 

Po trzech dniach chaosu i przeliczeniu 100 proc. głosów z tzw. Iowa caucuses – które stanowią pierwszy etap wyłaniania kandydata Demokratów w kolejnych wyborach prezydenckich – Pete Buttigieg zajął sensacyjne pierwsze miejsce pod względem liczby głosów partyjnych działaczy, wyprzedzając o włos 78-letniego Berniego Sandersa (26,2 do 26,1 proc.).

Sztab Sandersa i wiele innych stron kwestionują te wyniki. Na przykład agencja Associated Press uznała, że ze względu na liczbę nieprawidłowości, a także niemal identyczne wyniki obu kandydatów, nie da się stwierdzić, kto wygrał, Buttigieg czy Sanders.

Nawet jeśli ostatecznie Buttigieg nie zostanie ogłoszony zwycięzcą to i tak jego wysoka pozycja jest sensacyjna, bo oznacza, że w preeliminacjach Partii Demokratycznej pokonał dotychczas znacznie popularniejszych polityków – byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena oraz Elizabeth Warren – oraz dlatego, że w kilka dni stał się jednym z głównych kandydatów Demokratów do wyścigu prezydenckiego.

Zaledwie 38-letni Buttigieg ( czyt.ˈbuːtɪdʒədʒ) jest synem Josepha A. Buttigiega (profesora filologii angielskiej maltańskiego pochodzenia), oraz lingwistki Anne Montgomery. Jego nazwisko w języku maltańskim oznacza „pan drobiu”.

W 2004 roku uzyskał tytuł licencjata z historii i literatury na Uniwersytecie Harvarda. Dodatkowo, posiada również dyplom w dziedzinie filozofii, nauk politycznych i ekonomii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W latach 2007-2010 pracował w firmie konsultingowej McKinsey & Company.

Póżniej rozpoczął działalność w sektorze publicznym – między 2009 a 2017 rokiem pracował jako oficer wywiadu Marynarki Stanów Zjednoczonych. W 2014 roku przez siedem miesięcy służył w Afganistanie. W uznaniu swoich zasług podczas służby w tym okresie otrzymał amerykański Medal Pochwalny.

W 2011 roku, w wieku 29 lat, został także wybrany burmistrzem miasta swego pochodzenia – South Bend w stanie Indiana. Tym samym, stał się najmłodszym w Stanach Zjednoczonych burmistrzem miasta o populacji przekraczającej 100 tys. mieszkańców. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje – do momentu ogłoszenia decyzji o starcie w wyborach na prezydenta USA.

W 2015 roku otwarcie przyznał się do homoseksualizmu. Od 2018 roku jest mężem nauczyciela gimnazjalnego Chastena Glezmana Buttigiega.

Czytaj także:

>>> USA nałożą karne cła na kraje manipulujące wartością swoich walut

>>> Departament Obrony USA w 2019 roku dokonał korekt rachunkowych na 35 bilionów dolarów