Po raz pierwszy w historii Warszawa znalazła się w grupie 10 europejskich miast z największą liczbą firm na liście 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw przygotowanej przez Financial Times.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Financial Times w Warszawie zarejestrowanych jest 13 firm z listy FT1000.

To więcej niż m.in. w Madrycie (11 firm), Monachium (10 firm) i drugim obok Warszawy mieście z Europy Środkowo-Wschodniej znajdującym się w czołówce rankingu – Wilnie (11 firm).

Według autora artykułu Warszawa swoją pozycję w rankingu kontynentalnym zawdzięcza obecnie przede wszystkim dostępnym na lokalnym rynku pracy wysoko wykwalifikowanym programistom.

Znaczenie dla wyniku miasta ma także stojąca na przyzwoitym poziomie i wciąż rozwijająca się infrastruktura, konkurencyjne w stosunku do innych miast europejskich koszty wynajmu oraz dobrze skomunikowane lotnisko.

„Potrafimy stworzyć produkty o bardzo wysokiej jakości. To, czego do tej pory brakowało Polsce to przede wszystkim kreatywność w tworzeniu modeli biznesowych – ale coraz więcej przedsiębiorstw potrafi już sobie z tym poradzić” – mówi w rozmowie z FT Piotr Badowski, szef tworzącej oprogramowanie firmy Nanovo.

Jak podkreśla Kinga Stanisławska z funduszu Experior Venture Fund duże znaczenie dla rozwoju lokalnego rynku ma także coraz łatwiejszy i szerszy dostęp przedsiębiorców do finansowania zagranicznego.

Najwyżej sklasyfikowaną firmą zarejestrowaną w Warszawie na tegorocznej liście FT1000 jest zajmujące się marketingiem przedsiębiorstwo RTB House (122. miejsce na liście).

Spośród wszystkich firm z Polski najwyższą pozycję zajęło zielonogórskie przedsiębiorstwo Domator24.com (29. miejsce).

W rankingu miast zwyciężył Londyn (83 firmy na liście FT1000), plasując się przed Paryżem (54 firmy na liście) i Mediolanem (35 firm na liście).

Czytaj także:

>>> Warszawa wprowadza zakaz spożywania alkoholu na bulwarach wiślanych w związku z koronawirusem

>>> GovTech Polska we współpracy z Legią Warszawa prezentuje cykl „lekcji WF” online dla uczniów