Chińczycy ustanowili nowy rekord poziomu wydobycia tzw. „metali ziem rzadkich” w związku z rosnącym popytem wewnętrznym na wykorzystanie tych surowców, informuje Mining.

Ilość wydobytych metali przez sześciu największych producentów z Chin przekroczyła 132 tys. ton w całym 2019 roku. To aż o 12 tys. więcej niż w 2018 roku, a także najwięcej od roku 2014.

W związku z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na te surowce przedstawiciele branży domagają się wydania zezwolenia na dodatkowe zwiększenie wydobycia.

Tymczasem w ostatnim czasie istniała groźba ograniczenia eksportu tych materiałów do Stanów Zjednoczonych w ramach działań związanych z tzw. wojną handlową między oboma krajami. Jednak zgodnie ze słowami reprezentantów USA i Chin obecnie państwa te są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia, dzięki któremu taryfy celne nałożone na towary podczas konfliktu handlowego miałyby zostać z powrotem obniżone.

Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków chemicznych szeroko wykorzystywanych przy produkcji sprzętu elektronicznego.

>>> Czytaj też: Bank of China otworzy oddział w Grecji