PKO Bank Polski jest największym płatnikiem podatku CIT w kraju – wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody w 2018 roku przekroczyły 50 mln euro.

Tylko z tytułu tego podatku bank wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ponad 1,3 mld zł. Łącznie, z tytułu różnego rodzaju podatków, grupa PKO Banku Polskiego zasiliła w ubiegłym roku budżet centralny i budżety samorządów lokalnych kwotą 3,5 mld zł.

W 2018 roku podmioty grupy PKO BP prowadzące działalność na terenie Polski odprowadziły do budżetu centralnego m.in. 1,6 mld zł podatku CIT, 950 mln zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych zwanego potocznie podatkiem bankowym, 310 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych, 326 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, 129 mln zł z podatku od towarów i usług oraz 77 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

PKO Bank Polski jest największym bankiem w kraju z aktywami na koniec I kwartału 2019 roku przekraczającymi 326 mld zł. Obsługuje ponad 10 mln klientów indywidualnych i ponad 500 tys. firm i korporacji.

Z kapitalizacją przekraczająca 50 mld zł jest największą spółka notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2018 roku grupa PKO wypracowała ponad 3,7 mld zysku netto, najwięcej w swojej stuletniej historii.

Według testów przeprowadzonych w 2018 roku przez Europejski Urzędu Nadzoru Bankowego PKO Bank Polski jest też najodporniejszym na ewentualne sytuacje kryzysowe bankiem w UE.