PKN Orlen podpisał z grupą Synthos umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej. Kontrakt dotyczy małych i mikro reaktorów atomowych o mocy do 300 MW. Efektem będzie powstanie spółki Orlen Synthos Green Energy.
„Za wcześnie jest mówić o tym, jakiego rzędu mocy reaktory chcielibyśmy wybudować, ale mają to być inwestycje nie tylko na potrzeby własne, ale również szerzej pojęte potrzeby polskiej energetyki” – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Uruchomienie pierwszego reaktora jądrowego SMR (z ang. small module reactor – SMR) w Polsce realne jest w 2030-2031 roku – wskazuje prezes Synthosu Zbigniew Warmuz. Według niego, da to kilka lat koniecznych na niezbędne modyfikacje prawa.
„Konieczne są regulacje, które pozwolą takim pomiotom, jak Orlen i Synthos na budowę reaktorów atomowych małej mocy, bo dzisiaj elektrownię atomową może w Polsce wybudować jedynie państwo, to się musi zmienić” – mówił prezes Synthosu.
Według szefa Synthosu, udziały obu podmiotów w spółce Orlen Synthos Green Energy będą „w okolicach 50 na 50”.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w latach 2004-2018. Posiada 7 zakładów produkcyjnych (zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii) oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 roku. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1999 roku.