Wzór wniosku o dodatek energetyczny już pojawił się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Znamy szczegóły tego, co potrzeba, by dostać dodatek osłonowy.
Dodatek energetyczny ma przysługiwać gospodarstwom domowym, które ogrzewają budynki za pomocą pieców na drewno, gaz LPG, olej opałowy i pellet.
Osoby, które korzystają z pieców na węgiel, mogą składać osobny wniosek o dodatek węglowy.
Dodatek energetyczny – wniosek
Wzór wniosku o nowy dodatek znalazł się w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Projekt precyzuje, że wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w miejscu zamieszkania. Wniosek złożymy więc do organu tej gminy, w której mieszkamy i w której znajduje się wykorzystywany przez nas piec, a nie np. do gminy, w której jesteśmy zameldowani.
Wniosek w imieniu całego gospodarstwa domowego składa jedna osoba. Musi jednak wymienić wszystkie osoby, które wspólnie z nią tworzą gospodarstwo domowe.
Gospodarstwem domowym są wszystkie osoby zamieszkujące wspólnie i wspólnie gospodarujące. A więc np. mieszkające razem pary w związkach nieformalnych powinny złożyć jeden wniosek, a nie dwa osobne.
Oprócz naszego adresu, we wniosku konieczne jest podanie, z jakiego pieca korzystamy. Lista rodzajów do wyboru jest podana we wniosku, tak samo jak rodzaj wykorzystywanego opału.
Kiedy złożyć wniosek?
Ustawa dotycząca dodatków osłonowych jeszcze nie weszła w życie. To oznacza, że jeszcze nie można składać wniosków o dodatek energetyczny.
Będzie to możliwe dopiero od kiedy ustawa i rozporządzenie określające wzór wniosku wejdą w życie.
W czwartek 15 września ustawą najprawdopodobniej zajmie się Sejm. Nie może już odrzucić ustawy – zdecyduje jednie o losie poprawek przyjętych przez Senat.
Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po tym, jak prezydent ją podpisze, a ustawa będzie opublikowana.
Wtedy ministerstwo będzie mogło wydać rozporządzenie, którego projekt jest już gotowy. Rozporządzenie także wejdzie w życie następnego dnia po publikacji.
Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022 roku. Dodatek osłonowy będzie wypłacony tylko raz, w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Polecamy też:
- Dopłaty do gazu, pelletu i drewna. Ile wyniosą i kto dostanie dodatek do ogrzewania? [EXPLAINER]
- Ceny prądu w 2023: dla połowy Polaków taryfa bez zmian. Reszta zapłaci więcej
- UE walczy z cenami energii. Zapowiedź 140 mld euro na wsparcie dla gospodarstw domowych
- Huty ograniczają produkcję, droga energia je pogrąża. Branża czeka na pomoc rządu
- Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Ile mogą się spodziewać emeryci i renciści? [EXPLAINER]