Naukowcy odkryli, że ślina robaka woskowego szybko rozkłada plastikowe torebki. Enzymy wchodzące w skład śliny larwy ćmy rozkładają polietylen w ciągu kilku godzin w temperaturze pokojowej.
Odkrycia dokonała naukowczyni i pszczelarka-amatorka, dr Federica Bertocchini z Centrum Badań Biologicznych w Madrycie. Oczyszczając zarażony larwami ćmy ul zauważyła, że larwy zaczęły wyjadać plastikowy worek na śmieci robiąc w nim dziury. O sprawie donosi dziennik Espanol News.
Larwy ćmy zrewolucjonizują recykling?
To pierwsze takie badania, które rozwiązały zagadkę, w jaki sposób Galleria mellonella może zainicjować proces degradacji polietylenu. To właśnie ślina owadów może stanowić rewolucyjne zastosowanie w recyklingu plastiku. Naukowcy uważają, że enzymy znajdujące się w ślinie larw można łatwo zsyntetyzować.
Degradacja polietylenu przez systemy biologiczne i ponowne wykorzystanie jego produktów ubocznych może być wykorzystane jako rozwiązanie dla globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Jednak zanim nowe odkrycie znajdzie powszechne zastosowanie minie jeszcze trochę czasu.
– Musimy przeprowadzić wiele badań i zastanowić się, jak opracować tę nową strategię postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych – mówi dr Clemente Arias z Centrum Badań Biologicznych w Madrycie.
Młodzi Polacy odkryli to rok temu
Podobnej obserwacji dokonali w zeszłym roku 16-latkowie z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. Paulina Frątczak i Adrian Grzonka udowodnili, że larwy mola w odpowiedniej temperaturze utylizują worki foliowe.
Prowadzone przez nich wielomiesięczne badania pokazały, że larwy owada utylizują polietylen w temperaturze 24 st. C. Drugi warunek to stosunek wosku pszczelego, którym są karmione, do folii polietylenowej jak jeden do jednego.
– Istnieje kilka owadów z rodzaju Lepidoptera i Coleoptera, które są zdolne do degradacji polietylenu i polistyrenu, ale Galleria mellonella robi to w ciągu kilku godzin i w temperaturze pokojowej – wyjaśnia naukowczyni.
Jeszcze inne badania w kwestii użytecznych enzymów dotyczyły drobnoustrojów. Badanie z 2021 r. wykazało, że bakterie w oceanach i glebach na całym świecie ewoluują, aby jeść plastik. Odkryto 30 000 różnych enzymów, które mogą degradować 10 różnych rodzajów plastiku.
Dlaczego degradacja plastiku jest ważna?
Dotychczas, jedyną formą recyklingu na dużą skalę były procesy mechaniczne i tworzenie kolejnych produktów o niższej jakości.
Polietylen stanowi 30 proc. całej produkcji tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się go do produkcji torebek i innych opakowań, które stanowią znaczną część światowego zanieczyszczenia tym materiałem.
Ponad 8 milionów ton plastiku co roku trafia do mórz z rzek. Pisaliśmy o tym w tym tekście.
Chcemy coś zrobić dla klimatu, ale nie wiemy co. I nie wierzymy, że to coś zmieni