Zielona transformacja przyniesie szeroką skalę korzyści. Jednym z aspektów będzie poprawa stanu zdrowia ludności.
To główny wniosek z raportu Konfederacji Lewiatan „Pozytywny wpływ zielonej transformacji na zdrowie”. Został on opracowany we współpracy z Grupą LuxMed.
– Skala korzyści płynących z procesu Zielonej Transformacji jest szeroka i obejmuje zasięgiem niemal wszystkie aspekty życia Europejczyków i Europejek – od walki ze zmianą klimatu oraz ochrony środowiska i bioróżnorodności, przez ochronę zdrowia, bezpieczeństwo energetyczne, eliminację zanieczyszczeń, po zmiany w transporcie, budownictwie, nowe miejscach pracy i ożywienie gospodarcze – czytamy w raporcie.
Korzyści z redukcji emisji
Najważniejszy element zielonej transformacji to projekty związane z walką ze zmianą klimatu. Pozwolą one spełnić podstawowy warunek Traktatu Paryskiego, czyli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, co za tym idzie wyhamować proces globalnego ocieplenia.
– Dzięki temu zmniejszy się liczba osób umierających przedwcześnie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w trakcie fal ekstremalnych upałów oraz osób umierających przedwcześnie i chorujących przewlekle z powodu wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza – wskazano.
W związku z tym także mniej osób będzie też narażonych na choroby zakaźne, w tym wektorowe choroby tropikalne. Są to denga, malaria, czy gorączka Zachodniego Nilu. Zmniejszy się też liczba przypadków śmiertelnych, związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, a także przyrost osób cierpiących na alergie i schorzenia układu pokarmowego, wynikające z zanieczyszczenia wód pitnych.
Obok redukcji emisji pożytek przyniosą działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń. Wpłyną one na zmniejszenie liczby chorób przewlekłych, w tym chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia i nowotworów, a także schorzeń neurologicznych. Redukcja poziomu zanieczyszczeń to także mniejsza liczba przedwczesnych zgonów.
Pozytywnie na zdrowie ludności wpłynie zielona transformacja energetyczna. Dzięki niej poprawi się jakość powietrza, zmniejszą emisje gazów cieplarnianych. Poprawią się także warunki środowiskowe. Chodzi np. o zapobieganie suszom w rejonach wydobywania paliw kopalnych, unikanie wycieków metanu i lokalnego skażenia środowiska. Kolejne skutki to redukcja emisji rtęci i związanych z nią przypadków neurotoksyczności oraz zapewnienie stabilnych dostaw energii, pomagających w realizacji podstawowych potrzeb życiowych.
– Ochrona bioróżnorodności przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe, zachowanie produktywności wód morskich oraz lepszy kontakt ludzi z naturą – nie skażonymi zanieczyszczeniami powietrzem, wodami i glebami – czytamy dalej. Ułatwi to częstsze podejmowanie aktywności fizycznej i pozytywnie wpłynie na zdrowie psychiczne.
Europejski Zielony Ład
Korzyści dla zdrowia publicznego wiążą się również z planowanymi w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zmianami w transporcie, budownictwie i rolnictwie. Dzięki nim mniejsze będą zanieczyszczenia powietrza z transportu drogowego. Przełoży się to na niższą liczbę chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nowotworów, alergii. Mniej będzie przypadków hospitalizacji i przedwczesnych zgonów, szczególnie u najbardziej narażonych grup.
– W przypadku budownictwa zmiany pomogą w zapewnieniu prawidłowej izolacji termicznej: ochronie przed skrajnymi temperaturami prowadzącymi do chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów, zminimalizują również ekspozycję na toksyczne substancje chemiczne w materiałach budowlanych – wskazano także w materiale.
Zmiany w rolnictwie pomogą w regularnym spożywaniu żywności ekologicznej. Przyczynią się do niższej emisji gazów cieplarnianych, a także zachowaniu bezpieczeństwa żywnościowego.
Kolejne korzyści zdrowotne wynikać będą ze zmian w gospodarce i przemyśle. Na przykład gospodarka w obiegu zamkniętym przełoży się na niższe emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza oraz związane z nimi konsekwencje dla zdrowia ludzi. Zmniejszy presję na środowisko i degradację ekosystemu, pozwoli też na lepsze zarządzanie odpadami.
Kiedy przemysł stanie się niskoemisyjny, dojdą to tego korzyści związane z wyhamowaniem procesu zmiany klimatu. Zmniejszą się też poziomy stężeń zanieczyszczeń powietrza.
– Także zmiany w sektorze ochrony zdrowia wywołają wiele pozytywnych skutków, od niższej emisji gazów cieplarnianych, przez zmniejszenie zanieczyszczeń odpadami medycznymi i plastikowymi, po wzmacnianie odporności systemu ochrony zdrowia i minimalizowanie nierówności zdrowotnych – czytamy dalej.
Autorzy raportu podkreślają też, że działania podejmowane w tych obszarach przyniosą również wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego. Skutkować to będzie mniejszą liczbą depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy też:
- Niebezpieczne zmiany klimatu. Jedna grupa jest szczególnie zagrożona
- Miliardy na transformację regionów węglowych. KE zatwierdziła plany
- Ekobarometr: Oszczędzamy energię, bo jest droga. Troska o planetę jest na drugim planie
- UE chce jeszcze mniejszych emisji CO2. Polska na razie daleko od celu