We wrześniu 2020 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,2 proc. rok do roku i wyniosło 6 mln 312 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 5,6 proc. rok do roku i wyniosło 5 371 zł – podał GUS.
Mimo spadku w ujęciu rocznym, poziom zatrudnienia wzrósł w porównaniu do sierpnia 2020 roku.
„We wrześniu 2020 roku w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, a także przyjęcia w jednostkach. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,3 proc. w porównaniu z sierpniem br. W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, we wrześniu br. nadal widoczny był spadek przeciętnego zatrudnienia (o 1,2 proc.), lecz w mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 1,5 proc.” – podał GUS.
Wzrost poziomu średniego wynagrodzenia spowodowany był m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.
Ekonomiści mBanku określili wrześniowe dane z rynku pracy jako „niezłe”.
Niezłe dane z rynku pracy za wrzesień. Przeciętne zatrudnienie spadło o 1,2% r/r, dzięki przywracaniu pełnych wymiarów etatu i nowym przyjęciom do pracy. Spora niespodzianka w górę na płacach (+5,6% r/r). pic.twitter.com/rGo024aVFs
— mBank Research (@mbank_research) October 19, 2020
Poniżej pełny wykres obrazujący zmiany poziomu zatrudnienia w ciągu ostatnich lat:
W sierpniu średnie wynagrodzenie wyniosło 5 337,65 zł brutto, natomiast średnie zatrudnienie wyniosło 6 mln 295 tys.
Czytaj także:
Ekonomiści tną prognozy gospodarcze. „Koślawe ‚W’ w tym roku, czarne chmury nad 2021”