Cypr nie będzie blokował odcięcia Rosji od systemy rozliczeń międzybankowych SWIFT. Także Włochy deklarują pełne poparcie dla tej „atomowej” sankcji. A przedstawiciele rządu Węgier nazywają kłamstwem informacje o blokowaniu sankcji przez ten kraj.
Odcięcie Rosji od SWIFT to jeden z głównych tematów w dyskusji na temat sankcji, jakie powinny zostać wprowadzone przez Zachód na Rosję za jej atak na Ukrainę.
Za odcięciem Rosji od systemu, co uniemożliwiłoby temu krajowi rozliczanie transakcji w obcych walutach, opowiada się m. in. Wielka Brytania. Przeciwne były Włochy, Niemcy, Węgry i Cypr.
Ale już w piątek swoje stanowisko złagodziły dwa pierwsze kraje: Christian Lindner, niemiecki minister finansów, powiedział, że jest „otwarty” na takie rozwiązanie. z Kolei premier Włoch Mario Draghi zadeklarował pełne poparcie dla postulatu odcięcia Rosji od SWIFT.
Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w sobotę poinformował podał, że swoje stanowisko zmienił też Cypr.
– Zrobiliśmy to. Cypr potwierdził, że nie zablokuje decyzji o zakazie korzystania z SWIFT przez Rosję – poinformował jednak w sobotę rano minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
We did it. Cyprus confirmed it will not block the decision to ban Russia from SWIFT. Ukrainian diplomacy keeps working 24/7 to achieve important decisions and protect Ukraine from Russian invaders.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 26, 2022
Decyzja Cypru jest istotna, bo w tamtejszym systemie bankowy swoje aktywa przechowuje wielu prominentnych obywateli Rosji. Cypr jest też postrzegany jako raj podatkowy dla rosyjskiego biznesu.
Włochy: popieramy odcięcie Rosji od SWIFT
Włochy również jednoznacznie deklarują, że popierają odcięcie Rosji od systemu. W sobotę potwierdził to Enrico Letta, obecnie sprawujący funkcję sekretarza rządzącej Włochami Partii Demokratycznej.
– Mario Draghi (premier Włoch – przyp. 300G) potwierdził, że Włochy poprą wyłączenie Rosji ze SWIFT – napisał Letta na Twitterze.
Mario Draghi confirmed 🇮🇹 will support banning Russia from #SWIFT.
— Enrico Letta (@EnricoLetta) February 26, 2022
SWIFT, (Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) z siedzibą w Belgii to sieć do bezpiecznego wysyłania i odbierania poleceń przelewu lub informacji o przelewach. Jest nadzorowana przez banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie. Działa od 1973 roku.
Węgry: nie blokujemy sankcji, to kłamstwo
W sobotę głos w sprawie odcięcia Rosji od SWIFT zabrał też rząd Węgier. Minister spraw zagranicznych tego kraju Peter Szijjártó w poście opublikowanym na Facebooku nazwał te informacje kłamstwem.
– Teraz kłamią, że Węgry blokują niektóre sankcje wobec Rosji, np. dotyczące systemu SWIFT. Powiedzmy sobie jasno: to nie jest prawda! Nigdy nie wypowiedzieliśmy się przeciwko ani jednej propozycji sankcji, niczego nie blokowaliśmy – napisał Szijjártó.
W tym artykule opisujemy wszystkie wady i zalety użycia takiej sankcji „atomowej” na Rosję.
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT – możliwe konsekwencje. Wszystko, co trzeba wiedzieć