W ciągu kilku najbliższych miesięcy powinny zapaść decyzje w sprawie trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce – poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Będą one dotyczyć lokalizacji i kontrahenta.
Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada zeszłego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę. Wskazano w niej, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse.
Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni na podstawie koreańskiej technologii. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.
We wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia wicepremiera Jacka Sasina zapytano, jaki jest harmonogram budowy w Polsce elektrowni jądrowych.
– O harmonogramie będziemy mówić, gdy wypracujemy umowy inwestycyjne zarówno z jednym, jak i drugim partnerem. W tej chwili mamy już dwa konkrety, czyli program rządowy w postaci elektrowni jądrowej budowanej we współpracy z amerykańskim Westinghouse w Choczewie na Pomorzu i drugi, równoległy projekt, czyli polsko-koreańskie przedsięwzięcie: z jednej strony PGE i ZE PAK, z drugiej strony koreański KHNP, elektrownia jądrowa w Pątnowie – powiedział Sasin.
Zapytano go także o trzecią planowaną elektrownię jądrową w Polsce.
– Po pierwsze mamy do określenia lokalizację, potem kontrahenta. Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapadną decyzje; będziemy wiedzieć już wszystko, jeśli chodzi o trzy elektrownie – powiedział wicepremier.
Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy firma Westinghouse. Elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. Program przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta.
Czytaj także:
- KGHM i NuScale ma certyfikat w USA na mały reaktor modułowy. „To przybliża Polskę do budowy elektrowni jądrowej”
- Budowa elektrowni jądrowych ma trwać krócej. Sejm zmienił przepisy
- Tyle energii z OZE zużywa Polska. To dużo poniżej unijnej średniej