Premier Donald Tusk zakończył wygłaszanie expose. Odniósł się w nim do sytuacji międzynarodowej oraz zapowiedział pierwsze działania nowego rządu. Przemówienie trwało ponad 2 godziny.
– Za nami bardzo brutalna i spektakularna kampania wyborcza. Polska polityka straciła powagę – zaczął Donald Tusk.
– Chciałbym podziękować Polsce. Ja jestem bardzo dumny z mojego kraju, z Polek i Polaków, że potrafiliśmy się nadzywczajnie zmobilizować i doprowadzić do tego przełomu – dodał.
Naród nie może być skłócony
Donald Tusk mówił dużo o wspólnocie:
– Dlaczego mamy taki problem by powiedzieć sobie, że jesteśmy wspólnotą? (…) Istotą demokracji jest to, żeby wspierać się i uchronić własny naród i rodziny od nieustannej wojny politycznej, w naszych domach. Będę prosił was wszystkich, żebyście pomyśleli o tych republikańskich ramach, które pozwalają budować wspólnotę narodową. (…) To, co naprawdę buduje wspólnotę, to rządy prawa, konstytucja, terytorium, to są kwestie, które powinniśmy respektować bez wyjątku, by moc się różnic w innych sprawach.
– Na świecie robi się naprawdę niebezpieczne. Nie będę musiał państwa przekonywać, że podzielony, skłócony naród, w którym różne grupy uznają za nieważne reguły czy to w konstytucji czy w innych przepisach prawa, że taki naród narażony będzie wielokrotnie bardziej na ryzyka związane z konfliktami, które targają się światem i naszym regionem jeśli pozostaniemy tak podzieleni – podkreślił premier w swoim expose.
– Dla naszego rządu rzeczą kluczową będzie ustalenie tych fundamentów, które możemy uznać za wspólne. Po pierwsze wojna u naszych granic – nie muszę nikogo przekonywać, jak ważna jest pozycja Polski szanowanej w Europie i trwałość naszych sojuszy. Powtórzenie dogmatu, że Polska jest silnym ogniwem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Że Polska odzyska pozycję lidera Unii Europejskiej – przez współpracę i szanowanie wspólnoty, jaką jest Europa – zapewnił Donald Tusk.
Relacje z UE i Ukrainą
Tusk zapewnił również, że „żadne próby zmiany traktatów w UE nie wchodzą w rachubę.”
– Mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej – stwierdził.
Premier odniósł się też do sytuacji w Ukrainie:
– Zadaniem Polski i nowego rządu jest głośno i stanowczo domagać się pełnej determinacji pomocy Ukrainie. Będę to robić od pierwszego dnia. […] W polskiej polityce będzie wyraźna asertywność wobec tych państw, polityków, którzy narażają Ukrainę na ryzyko porażki.
– Będziemy pilnować polskich interesów w relacji z każdym sąsiadem – powiedział Tusk.
Migracja
Donald Tusk mówił także o migracji.
– W programie mojego rządu nie będzie miejsca na handel wizami i pozorne działania. Polska wschodnia granica będzie granicą szczelną. Polska administracja i służby, będziemy dbali o to, aby polskie i siłą rzeczy europejskie terytorium były skutecznie chronione. Można ochronić polską granice i równocześnie być ludzkim.
Od czego zacznie nowy rząd?
Tusk wymienił rzeczy, którymi rząd zajmie się w pierwszej kolejności. Zapewnił, że gotowe są projekty ustaw.
To kasowy PIT, urlop dla przedsiębiorców, mniej kontroli mikroprzedsiębiorców, wzrost o 30 proc. wynagrodzenia dla nauczycieli (w tym nauczycieli przedszkolnych i akademickich), wzrost zarobków o 20 proc. dla sfery budżetowej, druga w ciągu roku waloryzacja rent i emerytur, kiedy inflacja przekroczy 5 proc., babciowe.
Premier wskazał też, że w pierwszych dniach rządzenia „przywiezie z Brukseli upragnione, wyczekiwane miliardy euro”.
– Wrócę z tymi załatwionymi pieniędzmi i powiem Polkom i Polakom, że udało się nam być przyzwoitym i to się opłaciło – podkreślił Tusk.
Poza tym wiatraki mają być alternatywnym źródłem energii w Polsce. W planach jest także „konsekwentne uzbrajanie polskiej armii”. Donald Tusk zapowiedział również błyskawiczny audyt w spółkach Skarbu Państwa.
– Od pierwszego dnia przystąpimy do konkretnych precyzyjnych działań czy to będzie szpital czy to będzie szkoła, działań dzięki którym kobiety natychmiast odczują radykalną poprawę Jeśli chodzi o ich prawa, godność – mówił też Tusk w expose.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Premier odniósł się także do CPK:
– Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny – zapowiedział. Dodał, że w tej sprawie rozstrzygali będą wybitni eksperci.
Podsumowując wystąpienie, Donald Tusk przekazał, że w każdym miesiącu będzie składał sprawozdanie z działalności rządu „z tego, co się udało, gdzie jest kłopot”.
Głosowanie dotyczące wotum zaufania dla Donalda Tuska odbędzie się o godz. 16:00. Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że do zaprzysiężenia szefa KO na premiera dojdzie 13 grudnia o godz. 9:00.
To też może Cię zainteresować:
- Sejm wybrał Donalda Tuska premiera. Znamy już termin zaprzysiężenia [AKTUALIZACJA]
- Mateusz Morawiecki bez wotum zaufania. Czas na drugi konstytucyjny krok
- Wyzwania dla Polski. O tym Mateusz Morawiecki mówił w expose [AKTUALIZACJA]
- Drugi krok konstytucyjny, czyli jak powstanie rząd Tuska. Tej procedury jeszcze nikt nie użył