Inflacja konsumencka w Polsce w listopadzie wyniosła 6,5 proc., podał GUS we wstępnych danych. To mniej niż miesiąc wcześniej, ale nieznacznie.
Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.
Inflacja w listopadzie była taka, jak oczekiwali ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że inflacja wyniesie 6,5 proc.
Według danych GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku o 7,2 proc.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jednocześnie ceny nośników energii wzrosły względem tego samego okresu poprzedniego roku o 7,9 proc.
Z kolei ceny paliw spadły rok do roku o -5,7 proc., podał GUS.
Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:
Sprzątanie po cudzie na Orlenie
Z danych GUS wynika, że choć inflacja rok do roku lekko spadła, to jednak miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,7 proc. W porównaniu z październikiem najbardziej zdrożały paliwa, bo aż o 8,8 proc. To efekt podwyżek na stacjach, które rozpoczęły się niemal zaraz po wyborach parlamentarnych. Wcześniej Orlen obniżał ceny wbrew trendom na światowych rynkach paliw.
Polecamy: Polska jak blok o 100 mieszkaniach, czyli co wynika z nowego Raportu o biedzie Szlachetnej Paczki
W porównaniu z październikiem zdrożała też żywność – o 0,8 proc. Za to nośniki energii nieznacznie potaniały (o 0,1 proc.).
Czy inflacja będzie jeszcze spadać?
Po danych GUS ekonomiści są podzieleni w ocenach, co dalej będzie się teraz działo z inflacją. Według ekspertów z banku Pekao dane za listopad mogą dowodzić, że dalsze spadki inflacji są jeszcze przed nami.
– Pogłoski o końcu dezinflacji mocno przesadzone. Inflacja CPI w Polsce poszła jednak dalej w dół w listopadzie – według wstępnego szacunku do 6,5 proc. rdr (konsensus i nasza prognoza 6,6 proc.). Jeszcze lepszą informacją jest spadek inflacji bazowej mocniej od oczekiwań (do ok. 7,3-7,4 proc. rdr) – napisali w serwisie X (dawniej Twitter).
Pogłoski o końcu dezinflacji mocno przesadzone. Inflacja CPI w 🇵🇱 poszła jednak dalej w dół w listopadzie – według wstępnego szacunku do 6,5% r/r (konsensus i nasza prognoza 6,6%). Jeszcze lepszą informacją jest spadek inflacji bazowej mocniej od oczekiwań (do ok. 7,3-7,4% r/r). pic.twitter.com/bUt6ySWisk
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 30, 2023
Jednak w ocenie ekonomistów mBanku spadek inflacji bazowej może być jednorazowy.
– Inflacja bazowa jest szczególnie intrygująca. Jeśli wartości się potwierdzą, będzie to oznaczało istotne wyhamowanie rozpędu cen bazowych, co w obecnych warunkach makro wydaje się dość przypadkowe. Obstawiamy tu jakiś „jednoraz”. Ciekawe jaki – komentowali dane GUS.
Inflacja bazowa jest szczególnie intrygująca. Jeśli wartości się potwierdzą, będzie to oznaczało istotne wyhamowanie rozpędu cen bazowych, co w obecnych warunkach makro wydaje się dość przypadkowe. Obstawiamy tu jakiś "jednoraz". Ciekawe jaki.
— mBank Research (@mbank_research) November 30, 2023
Ekonomiści Banku ING uważają, że teraz spadek inflacji spowolni.
– Powrót CPI do celu zajmie dużo czasu. 2024 przyniesie zmaganie dwóch sił: silnie rosnących kosztów pracy (~20 proc. pensja minimalna) i odbicia konsumpcji (już dane za III kw. 2023 pokazują +0,8 proc. rdr), ale jednocześnie dezinflacji zewnętrznej oraz umocnienia złotego – napisali w serwisie X.
-Inflacja wchodzi w okres stabilizacji na poziomie powyżej celu NBP. W listopadzie wyniosła 6,5%r/r vs 6,6%r/r wcześniej. Wciąż hamuje roczna inflacja żywności, energii i bazowa, duży skok zanotowały paliwa.
-Najważniejszy element tych danych-powrót bazowej do spowolnienia, m/m… pic.twitter.com/7Ei7WRIe8e— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) November 30, 2023
Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 11,4 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja.
W tej samej projekcji założono, że w 2024 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 4,7 proc. Natomiast w roku 2025 będzie to już 3,6 proc.
Polecamy także:
- Te powiaty wyróżniają się pod względem bezrobocia. Oto najnowsze zestawienie
- PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
Inflacja 16 % a rata kredytu 100%, artykuły spożywcze praktycznie każdy 100%, paliwo 50%, ogrzewanie 100%, czynsz 50% …. a podwyzka inflacyjna w pracy 300 brutto. Żal.pl