Gdzie jest najwyższe bezrobocie w kraju? W jakim powiecie najwięcej osób aktywnych zawodowo nie ma pracy? Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę powiatów o najwyższym i najniższym bezrobociu w Polsce.
Według danych GUS za wrzesień 2023 r. najwyższe bezrobocie w Polsce było w powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim. Stopa bezrobocia wyniosła tam 24,4 proc.
Dla porównania bezrobocie dla całego kraju za wrzesień 2023 r. to 5 proc.
Zobacz: Ile wynosi średnia płaca w kraju? GUS opublikował nowe informacje
Zgodnie z informacjami GUS stopa bezrobocia w powiecie szydłowieckim spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem, a zmiana wynosiła -0,6 pkt procentowego.
Poniżej przedstawiamy zestawienie dziesięciu powiatów, gdzie problem bezrobocia jest największy.
Gdzie bezrobocie w Polsce jest najniższe
Na drugim biegunie są powiaty, na ogół wielkomiejskie, gdzie sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie lepsza. Z naszego zestawienia sporządzonego na podstawie danych GUS wynika, że najniższe bezrobocie jest w powiecie poznańskim.
Polecamy: Ile zarabia się w największych polskich miastach. Najnowsze dane GUS
Według danych za wrzesień 2023 r. stopa bezrobocia wynosi tam 1 proc. A w porównaniu do danych miesiąc wcześniej spadła. Zmiana wynosiła -0,1 pkt procentowego.
Tabelę z powiatami o najniższym bezrobociu prezentujemy poniżej:
Co to jest stopa bezrobocia
Stopa bezrobocia to wskaźnik, który określa procentową liczbę osób bezrobotnych w stosunku do całkowitej liczby osób aktywnych zawodowo na danym rynku pracy.
Stopa bezrobocia pozwala na ocenę sytuacji na rynku pracy oraz efektywności polityki w dziedzinie zatrudnienia. Określa ona stopień wykorzystania zasobów ludzkich na rynku pracy.
Niebezpieczny jest zarówno zbyt wysoki poziom bezrobocia, jak i zbyt niskie bezrobocie. Ten pierwszy stan prowadzi do ubożenia społeczeństwa. Ten drugi może zaburzać równowagę makroekonomiczną prowadząc np. do wzrostu inflacji wywołanej presją płacową. Dzieje się tak wtedy, gdy firmy mają trudności z rekrutacją nowych pracowników, co z kolei prowadzi do wzrostu kosztów pracy i przekłada się na ceny produktów i usług.