Prawie 40 proc. firm deklaruje, że żeby zrealizować strategię ESG, zamierza szkolić już zatrudnione osoby. Takie plany mają w największym stopniu mniejsze firmy. Większe przedsiębiorstwa, z rozbudowanymi kadrami, skupiają się na poszukiwaniu pracowników, którzy będą odpowiedzialni za inicjatywy ESG.
Agencja rekrutacyjna ManpowerGroup zapytała polskich pracodawców o to, jakie decyzje dotyczące zatrudnienia podjęli lub planują podjąć w najbliższych 12 miesiącach, by zrealizować strategię ESG.
Kto zajmie się ESG?
Najwięcej (39 proc.) firm odpowiedziało, że chce podnosić kwalifikacje oraz szkolić już zatrudnione osoby. Druga odpowiedź z największą liczbą wskazań to rekrutacja nowych pracowników. Takie plany ma 34 proc. firm. Poza tym respondenci wskazywali, że zamierzają skorzystać ze wsparcia zewnętrznych konsultantów (24 proc.).
– Wdrożenie strategii ESG staje się jednym z najważniejszych zadań dla firm w nadchodzących latach. Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na działania przedsiębiorstw jest zbliżający się wymóg szczegółowego raportowania aktywności w tym zakresie. Znaczenie ESG rośnie także z innych powodów, takich jak wzmożone zainteresowanie konsumentów, klientów, dostawców, pracowników i kandydatów tym, czy ich ulubione marki oraz pracodawcy wprowadzają założenia zrównoważonego rozwoju. Ten obszar staje się coraz ważniejszym elementem oceny organizacji i budowania przewagi konkurencyjnej – mówi Luiza Luranc-Jaworek z ManpowerGroup.
Mniejsi szkolą, więksi zatrudniają
Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, to mniejsze firmy zatrudniające do 249 pracowników stawiają w największym stopniu na podnoszenie kwalifikacji oraz szkolenie swoich pracowników. Natomiast przedsiębiorstwa z rozbudowanymi kadrami od 250 do ponad 5000 zatrudnionych skupiają się na poszukiwaniu nowych talentów, które będą odpowiedzialne za inicjatywy ESG.
– Analizując wielkość firm, można zauważyć, że mikroprzedsiębiorstwa w największym stopniu deklarują obecność w swoich strukturach osób gotowych do realizacji celów ESG. Może to wynikać z częstej wielozadaniowości pracowników oraz ich zdolności do szybkiego dostosowywania się do innych obowiązków. Małe i średnie firmy również intensywnie inwestują w podnoszenie kwalifikacji i szkolenia swoich kadr. Natomiast duże, a także największe organizacje głównie pozyskują talenty z zewnątrz, uruchamiając rekrutacje oraz tworząc nowe stanowiska – podsumowuje Luiza Luranc-Jaworek.
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Polskie firmy raportują ESG, ale bez konkretów. Tylko co piąta uwzględnia cele redukcji CO2
- Ponad dwie trzecie małych firm ma strategię ESG. Bez tego trudniej o klientów
- W fuzjach i przejęciach ważne nie tylko finanse. Inwestorzy zwracają uwagę na ESG
- Więcej firm będzie musiało spełniać wymogi ESG. Koszt to ponad 8 mld zł