Wiekszość największych firm w Polsce raportuje podstawowe zagadnienia ESG, ale tylko 17 proc. uwzględnia je w raporcie rocznym. KPMG przeanalizowało, jak polskie przedsiębiorstwa radzą sobie z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju na tle firm z 58 krajów. Wyniki pokazują, że mimo rosnącej świadomości, wciąż mamy sporo do nadrobienia.
Według raportu KPMG 81 proc. największych przedsiębiorstw w Polsce raportuje przynajmniej podstawowe zagadnienia z obszaru ESG (Environmental, Social, Governance). To wynik zbliżony do średniej dla wszystkich 58 badanych rynków, która wyniosła 79 proc. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat, odsetek firm działających w Polsce raportujących swój postęp w obszarze ESG nie zmienił się.
Rośnie natomiast liczba polskich przedsiębiorstw, które przygotowują osobny raport na temat ESG, CSR lub zrównoważonego rozwoju. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek ten wzrósł z 56 proc. w 2020 roku do 63 proc. w 2022 roku.
Ale tylko 17 proc. polskich przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoim rocznym raporcie finansowym. To stosunkowo niski wynik, biorąc pod uwagę nowe standardy raportowania, które mówią o tym, że dokument ESG powinien korespondować z raportem finansowym i być publikowany jednocześnie.
Raporty są, ale…
Formalne potwierdzanie danych zawartych w raportach ESG to obszar, w którym polskie firmy mają jeszcze wiele do zrobienia. Tylko 12 proc. polskich firm zdecydowało się na tego typu działanie. To niski wynik, zwłaszcza w kontekście nowych regulacji unijnych (CSRD), które wprowadzą obowiązek formalnego potwierdzenia raportowanych danych za dwa lata.
Tylko 29 proc. badanych firm w Polsce łączy w raportach swoją politykę i działania ESG z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG). To ponad dwukrotnie mniej niż wynosi średnia dla firm z grupy N100 (71 proc. nawiązuje do SDG) czy średnia dla badanych krajów europejskich (75 proc.). Grupa N100 to łącznie 5800 firm, na które składa się po 100 największych przedsiębiorstw z każdego z 58 badanych krajów, terytoriów i jurysdykcji.
Czytaj też: Gorszy stan przyrody to ryzyko także dla firm. Na razie niewiele z nich działa na rzecz jej ochrony
W przypadku celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, tylko 22 proc. badanych firm w Polsce wskazuje je w raportach. To znacznie mniej niż w przypadku firm z grupy N100, gdzie odsetek ten wynosi 71 proc.
– W obszarze podejścia do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wyznaczania oraz realizowania celów klimatycznych firmy w Polsce są zdecydowanie na początku drogi – komentuje Łukasz Kolano, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego/ESG, KPMG w Polsce.
Rosnąca świadomość, ale brak konkretów
Mniej niż połowa, bo 44 proc. badanych firm w Polsce identyfikuje i raportuje tematy istotne dla ich działalności w zakresie ESG. To ważny obszar, pokazujący powiązanie ESG z modelem biznesowym i rzeczywistym wpływem firmy.
Tylko 15 proc. firm w Polsce wskazuje osobę w zarządzie odpowiedzialną za zrównoważony rozwój. To ponad dwukrotnie mniej niż średnia globalna dla firm z grupy N100 (34 proc.).
Z kolei 30 proc. badanych firm w Polsce wskazuje utratę różnorodności biologicznej jako ryzyko biznesowe. To wynik bliski średniej europejskiej.
Badanie KPMG pokazuje, że polskie firmy są coraz bardziej świadome wyzwań związanych z ESG i zrównoważonym rozwojem. Jednak w wielu obszarach wciąż mają sporo do nadrobienia w porównaniu do firm z innych krajów europejskich czy globalnych liderów. W obliczu nadchodzących zmian regulacyjnych, w tym wprowadzenia dyrektywy CSRD, polskie firmy będą musiały przyspieszyć swoje działania w zakresie raportowania ESG.
Polecamy także:
- Ponad dwie trzecie małych firm ma strategię ESG. Bez tego trudniej o klientów
- W fuzjach i przejęciach ważne nie tylko finanse. Inwestorzy zwracają uwagę na ESG
- Więcej firm będzie musiało spełniać wymogi ESG. Koszt to ponad 8 mld zł