Najbogatsza piątka mężczyzn na świecie więcej niż podwoiła swoje majątki od 2020 roku, ogłosiła organizacja charytatywna Oxfam, apelując o opór państw przed wpływem ultrabogatych na politykę podatkową.
Oxfam opublikowała swój roczny raport dotyczący nierówności na świecie tuż przed otwarciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, o czym donosi agencja AFP.
Organizacja informuje, że majątek najbogatszej piątki wzrósł z 405 miliardów dolarów w 2020 roku do 869 miliardów dolarów w zeszłym roku. Jednocześnie od 2020 roku niemal pięć miliardów ludzi na całym świecie zbiedniało.
Miliarderom kryzysy nie straszne
– Miliarderzy są dziś o 3,3 miliarda dolarów bogatsi niż w 2020 roku, pomimo licznych kryzysów, które dotknęły światową gospodarkę od początku tej dekady, w tym pandemii COVID-19 – podkreśla Oxfam.
Zdaniem Oxfam najbogatsze jednostki i firmy gromadzą większy majątek dzięki wzrostowi cen akcji, ale nie tylko.
– Siła korporacyjna jest wykorzystywana do generowania nierówności: poprzez wyzyskiwanie pracowników i wzbogacanie zamożnych akcjonariuszy, unikanie płacenia podatków oraz prywatyzację państwa – oświadczyła Oxfam.
Organizacja oskarżyła korporacje o generowanie „nierówności poprzez prowadzenie trwałej i skutecznej wojny przeciwko opodatkowaniu”.
Intensywny lobbing
Jak to możliwe, że największe firmy mają tak duże wpływy? Według Oxfam państwa przekazały władzę monopolom, umożliwiając korporacjom wpływanie na wysokość wynagrodzeń, ceny żywności oraz dostęp do leków dla jednostek.
– Na całym świecie przedstawiciele sektora prywatnego nieustannie dążą do obniżania stawek podatkowych, wprowadzania większej liczby luk, ograniczania przejrzystości oraz innych środków mających na celu umożliwienie firmom jak najmniejszego wkładu do kasy publicznej – tłumaczy Oxfam.
Zdaniem organizacji dzięki intensywnej lobbingowej działalności dotyczącej kształtowania polityki podatkowej, korporacje były w stanie płacić niższe podatki, pozbawiając tym samym rządy środków finansowych, które mogłyby być wykorzystane na wsparcie najbiedniejszych.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Oxfam zauważyła, że podatki od firm znacznie spadły w krajach OECD z 48 proc. w 1980 roku do 23,1 proc. w 2022 roku.
Dlatego organizacja wezwała do do wprowadzenia podatku od bogactwa, który powinni płacić milionerzy i miliarderzy. Według Oxfam mógłby on przynieść 1,8 biliona dolarów rocznie. Oxfam zaapelowała również o ograniczenie wynagrodzeń CEO oraz o rozdzielenie prywatnych monopoli.
To też może Cię zainteresować:
- Bogaci nie płacą podatków i świat traci miliardy dolarów. Ale jest pomysł, jak to zmienić
- Bogactwo ma się świetnie. Nieco ponad 1% populacji kontroluje połowę światowego majątku
- Pływające molochy niszczą środowisko i klimat. Kolejne miasta nie chcą ich przyjmować
- Ile w 2023 zarobili miliarderzy? Oto lista najbogatszych ludzi na świecie