Świat zubożał w 2022 roku, a milionerów ubyło. Jednak nadal 1,1 proc. najbogatszych posiada niemal połowę globalnego majątku. Najwięcej milionerów jest w Stanach Zjednoczonych.
To niektóre z wniosków raportu „Global Wealth Report 2023” opracowanego przez banki Credit Suisse i UBS.
Globalna wartość majątku spadła w 2022 roku. Stało się tak po raz pierwszy od 2008 roku, kiedy za spadkiem zamożności stał kryzys finansowy.
– Całkowity prywatny majątek netto w bieżących nominalnych dolarach amerykańskich spadł o 11,3 biliona dolarów (-2,4 proc.) do 454,4 biliona dolarów na koniec roku. Bogactwo na osobę dorosłą również spadło o 3 198 dolarów (-3,6 proc.), osiągając 84 718 dolarów na osobę dorosłą na koniec 2022 roku – czytamy.
Autorzy podkreślają, że zmiany stanu majątku w ostatnich latach były dość nietypowe. Pierwsza faza pandemii COVID-19 pozostała bez wpływu na poziom bogactwa. Dopiero czynniki takie jak inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziły do wzrostu inflacji i w konsekwencji wpłynęły na zaobserwowany w ubiegłym roku spadek.
Bogate i biedne kraje
Dystrybucja majątku na świecie jest daleka od równomiernej. Jeśli weźmiemy pod uwagę geografię, to najbogatszymi regionami są Ameryka Północna i Europa Zachodnia. Bogate są też Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Czytaj też: Nierówności na świecie jak za czasów kolonialnych. W Polsce rosną wyjątkowo szybko
Do grupy państw o średnim poziomie zamożności na mieszkańca wlicza się Polska. W tej samej grupie są Chiny, Rosja, większość państw Bliskiego Wschodu i część Ameryki Południowej.
Do uboższej kategorii zaliczają się niektóre państwa Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Najbiedniejsza grupa to w większości państwa afrykańskie. Ale też – Ukraina czy Mongolia.
Rozkład zamożności według państw świata pokazuje mapa.
Ogólne dysproporcje regionalne widoczne na mapie znajdują odzwierciedlenie w fakcie, że Ameryka Północna i Europa odpowiadają łącznie za 56 proc. całkowitego majątku gospodarstw domowych, ale obejmują tylko 16 proc. światowej populacji dorosłych.
– Udział bogactwa w regionie Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Chin i Indii) jest dość podobny do udziału dorosłych i to samo dotyczy Chin. Jednak udział dorosłej populacji jest ponad dwukrotnie wyższy niż udział bogactwa w Ameryce Łacińskiej, pięciokrotnie wyższy niż w Indiach i dziesięciokrotnie wyższy niż w Afryce – wskazano w raporcie.
Najwyższy na świecie średni poziom bogactwa na dorosłego mieszkańca ma Szwajcaria – wynosi on 685 230 dolarów. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, Hong Kong, Australia i Dania.
Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę medianę poziomu majątku mieszkańców to na czele rankingu znajdzie się Belgia z poziomem 249 940 dolarów. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują Australia, Hong Kong, Nowa Zelandia i Dania.
Gdzie mieszkają milionerzy?
Autorzy szacują, że ponad połowa dorosłej populacji świata – 53 proc. – miała w 2022 roku majątek mniejszy niż 10 tysięcy dolarów. Natomiast grupa milionerów dolarowych to zaledwie 1,1 proc. populacji. W ubiegłym roku byli oni posiadaczami aż 45,8 proc. światowego majątku.
Udział poszczególnych grup pokazuje poniższa grafika.
W ostatnich latach liczba milionerów na świecie szybko rosła i w 2020 r. po raz pierwszy przekroczyła 1 proc. dorosłych, wskazuje raport. Na koniec 2022 r. takich osób było 59,4 miliona, o 3,5 mln mniej niż rok wcześniej.
Łączny majątek milionerów wzrósł pięciokrotnie z 41,4 USD w 2000 r. do 208,3 bln USD w 2022 r. Ich udział w globalnym majątku wzrósł z 35 proc. do 46 proc. w tym samym okresie.
Aż 38 proc. ogólnej liczby milionerów – czyli 22,71 miliona – było w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych Kolejne kraje z dużą liczbą milionerów to Chiny ( 6,23 miliona osób), Francja (2,82 miliona), Japonia (2,78 miliona), Niemcy (2,62 miliona) i Wielka Brytania (2,56 miliona).
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Gdyby Europę potraktować łącznie to także miałaby duży udział w tej kategorii – na kontynencie mieszkało 16,25 miliona milionerów. Jednak o wiele większa ich liczba mieszka w Ameryce Północnej – to 24,75 miliona osób.
Najbogatsi z najbogatszych
Posiadaczy majątku wartego ponad 50 milionów dolarów było w 2022 roku 243 tysiące. Ponad połowa z nich to obywatele Stanów Zjednoczonych – 123,8 tysięcy osób.
Niemal 33 tysiące to obywatele Chin. W Niemczech jest ich 9 tysięcy, w Indiach – 5,5 tysiąca, a w Kanadzie – 4,5 tysiąca. Niemal 4,5 tysiąca osób z tej grupy jest też w Rosji.
Raport wskazuje też, że na całym świecie było niemal 80 tys. osób z majątkiem przekraczającym 100 milionów dolarów. W tym ponad 7 tys. miało ponad 500 milionów dolarów.
Polecamy też:
- Jak pokonać biedę i zmniejszyć nierówności. Noblista: Niech bogaci płacą 70% podatku
- Nowy miliarder co 26 godzin. Dlaczego nierówności rosną w USA i na całym świecie
- Międzynarodowy podatek dla ultrabogatych. Francuscy parlamentarzyści proponują zmiany
- Lista 100 najbogatszych Polaków. „Są coraz bardziej anonimowi, mniej ich w mediach”
- Milionerzy zatrują planetę. Ich emisje CO2 można liczyć w gigatonach