Około połowa Polaków otrzymujących dodatek na wychowanie dzieci wydaje pieniądze z 800+ na ubrania i żywność. Na kolejnym miejscu w hierarchii wydatków znalazła się edukacja i zajęcia dodatkowe, wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowe
Z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) wynika, że wydatki na ubrania i żywność są numerem jeden dla 46,7 proc. otrzymaującym 800 plus. Na kolejnym miejscu w hierarchii wydatków pochodzących z tego wsparcia znalazła się edukacja i zajęcia dodatkowe (44,1 proc.). Około 24,6 proc. badanych deklaruje, że pieniądze z programu „Rodzina 800+” przeznacza na oszczędności i inwestycje.
– To oznacza, że świadczenie w pierwszej kolejności zaspokaja w tej grupie respondentów podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, a więc spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny – powiedział ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek, cytowany w materiale.
Na kolejnych miejscach znalazły się opłaty za przedszkole i szkołę – 34,1 proc. badanych, wakacje i wyjazdy – 22,8 proc. badanych opłaca z programu 800+.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Badanie wykazało, że co dziesiąte gospodarstwo domowe (9,6 proc.) sięga po te środki, by spłacać zaległe zobowiązania.
– O ile na przykład w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim trzy czwarte respondentów wskazuje cele edukacyjne, to w małopolskim i lubelskim jest ich już 40 proc. Z drugiej strony, w województwie zachodniopomorskim i w Wielkopolsce „żywność i ubiór” wskazało 45-50 proc. ankietowanych, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ten odsetek odpowiedzi przekracza 60 proc. – dodał Dudek.
Ankietowani mogli wskazać maksymalnie trzy cele, na które przeznaczają środki ze świadczenia wychowawczego.
Polecamy także:
- Polacy podzieleni w sprawie waloryzacji 500 plus do 800 zł
- Tyle będzie kosztować 800 Plus. Skokowy wzrost wydatków zwiększy napięcia w budżecie
- Prof. Tyrowicz: Polskie transfery socjalne są kuriozalne, wsteczne i niczego nie rozwiązują