Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił podczas wizyty w Mołdawii, że Ukraina będzie wspierana, ale zmieni się źródło finansowania. Kolejne środki z Berlina są uzależnione od dostępności pieniędzy w budżecie federalnym. Scholz poinformował, że alternatywą dla finansowania Ukrainy jest pożyczka w wysokości 45 miliardów euro udzielona przez grupę G7, która ma pokryć dalsze koszty pomocy.
Olaf Scholz uspokoił rząd w Kijowie podczas wizyty w Mołdawii, że Niemcy nadal pozostaną największym europejskim partnerem Ukrainy.
– Będziemy tak długo wspierać Ukrainę, dopóki to będzie konieczne. Będziemy największym krajem europejskim, który wspiera Ukrainę. Tylko Stany Zjednoczone wspierają ją bardziej z racji, że są mocarstwem światowym – powiedział kanclerz RFN.
W ostatnich tygodniach niemieckie media informowały o rzekomym ograniczeniu wsparcia dla Ukrainy, pisze tygodnik Die Zeit. Jak zapewnia kanclerz RFN, pomoc dla Ukrainy będzie dalej przekazywana, tylko zmieni się źródło finansowania.
Niemcy w rankingu płatników
Jeszcze do końca tego roku Niemcy planują przeznaczyć ponad 7 mld euro na pomoc Ukrainie. Z kolei w następnym roku budżet przewiduje przeznaczenie 4 mld euro na ten cel. Jeśli chodzi o perspektywę długoterminowej pomocy, to kraje grupy G7, w tym Niemcy udzielą pożyczki Ukrainie w kwocie 45 mld euro, którego odsetki mają być finansowane z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych.
W rankingu wysokości przeznaczanych środków na wsparcie Ukrainy Niemcy znajdują się na 3. miejscu, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Do końca czerwca 2024 roku Niemcy przekazały Ukrainie pomoc w kwocie 15,8 mld euro. Najwyższe środki popłynęły z USA o łącznej wartości 80,8 mld euro oraz z Wspólnoty Europejskiej – 42,4 mld euro, wynika z danych Instytutu Badań nad Gospodarką w Kiel, czytamy w niemieckim tygodniku.
Cytowany instytut porównał także pomoc finansową krajów w stosunku do ich udziału w gospodarce. Z tej analizy wynika, że Niemcy jako największa gospodarka europejska zajęła dopiero 15. miejsce, biorąc pod uwagę jej pomoc w stosunku do wysokości PKB. W tej analizie największe wsparcie dla Ukrainy udzieliły kraje takie jak: Dania, Estonia, Litwa i Łotwa.
Według resortu obrony RFN od 24 lutego 2022 r. do 15 maja br. Berlin udzielił Kijowowi wsparcia militarnego o wartości 8,71 mld euro.
Polecamy:
- Media w Niemczech: to Zełenski dał sygnał do dyskusji o deportacji bezrobotnych Ukraińców
- „Albo podjęcie pracy, albo powrót”. Kłótnia w Niemczech o uchodźców z Ukrainy
- W Polsce zostanie sformowany i przeszkolony ukraiński legion. Podpisano umowę