Grupa Orlen chciałaby – w przypadku osiągnięcia porozumienia z partnerem – by pierwszy mały reaktor modułowy (SMR) powstał we Włocławku, poinformował prezes Ireneusz Fąfara. Wyraził ambicję, by porozumienie osiągnąć do końca września.
– Projekt SMR – pogłębiamy swoją wiedzę na temat technologii i perspektywicznie patrzymy z dużą przychylnością na ten projekt, na samą technologię. Wyzwaniem jest ułożenie relacji z naszym partnerem. Trwają negocjacje z partnerem dotyczące tego, aby zmienić umowę, one nie są łatwe – powiedział Fąfara podczas konferencji prasowej.
– Jeśli porozumienie osiągniemy, to podjęliśmy decyzję, że w przypadku tego porozumienia, pierwsza lokalizacja SMR będzie we Włocławku, po to, aby wesprzeć istotnie dekarbonizację naszego zakładu produkcyjnego – dodał.
Czytaj także: Orlen ze stratą w drugim kwartale. Mniejsze przychody i finansowanie mrożenia cen
W maju prezes deklarował, że Orlen będzie nadal rozwijał projekt SMR, ale rozpoczął z partnerem rozmowy o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia. Podkreślał wówczas, że obecna strategia Orlenu przewiduje, iż w 2030 roku koncern będzie miał jeden reaktor SMR.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Polecamy także:
- O jedną trzecią więcej OZE w Orlenie. Koncern inwestuje w fotowoltaikę i energię wiatrową
- Orlen szuka nowej formuły dla reaktorów SMR. Nowa strategia jeszcze w tym roku
- Kadry techniczne poszukiwane. Tak budowa elektrowni jądrowej wpłynie na rynek pracy