Rząd federalny Niemiec planuje zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB już w tym roku. Bezpośrednią przyczyną jest wzrost zagrożenia po ataku Rosji w Ukrainie. Do takiej decyzji mogły również skłonić ostatnie słowa Donalda Trumpa, które miały wpłynąć na takie kraje jak Niemcy do zwiększenia wydatków w ramach sojuszu NATO, donosi Die Zeit.
Pierwszy raz po 32 latach Republika Federalna Niemiec zgłosiła plany zwiększenia środków na cele militarne w wysokości dokładnie 2,01 proc. PKB. Według informacji, do których dotarła zdobytych przez Niemiecka Agencja Prasową (Deutsche-Presse-Agentur) odpowiada to wydatkom na poziomie 73,41 miliardów dolarów. To rekordowo duża realna kwota w przypadku Niemiec – podaje Die Zeit.
Jednocześnie, zwracają uwagę dziennikarze gazety, oznacza to 20-proc. wzrost wydatków na obronność w porównaniu z rokiem poprzednim. W ostatnim opublikowanym raporcie dotyczącym wydatków na obronność państw członkowskich NATO, dla Niemiec 2023 rok opiewał na kwotę porównawczą 56,64 miliardów dolarów i stanowił 1,57 proc. PKB.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Środki na cele militarne zostaną sfinansowane z odrębnego funduszu, który wynosi 100 miliardów euro. Według informacji z niemieckiego Ministerstwa Obrony pieniądze zostaną przeznaczone w głównej mierze na nowe czołgi bojowe, fregaty, okręty podwodne oraz na wielozadaniowe samoloty typu F-35A.
NATO się budzi
Według Financial Times, podobne decyzja zapadną w innych krajach należących do NATO, które do tej pory nie wypełniały deklaracji o wydatkach na wojsko w wysokości 2 proc. PKB. Dziennik podał, że większość państw sojuszu zbliży się do pułapu 2 proc. PKB, a NATO w ten sposób przygotowuje się do możliwego objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa. Według urzędników sojuszu dwie trzecie państw powinno osiągnąć deklarowany wynik już w tym roku. Obecnie największym płatnikiem NATO jest Polska, która przeznacza 3,9 proc. swojego PKB, tuż przed Stanami Zjednoczonymi, których wynik wynosi 3,5 proc PKB.
W czwartek odbędzie się spotkanie ministrów obrony sojuszu w tej sprawie w Brukseli, podaje Zeit.
Polecamy:
- Gospodarka na plusie, choć miało być lepiej. Są nowe dane o polskim PKB
- Dochody w związkach. Finansowe równouprawnienie to rzadkość
- Polacy chcą budowy CPK. Także w Sejmie widać poparcie dla projektu
Nikt ci tyle nie da, co niemiec obieca.