PERN – spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za logistykę produktów naftowych – zwiększył swoje możliwości magazynowania oleju napędowego o ćwierć miliona metrów sześciennych. Nowe zbiorniki powstały w czterech bazach należących do spółki.
Każdy z ośmiu zbiorników ma pojemność 32 tys. metrów sześciennych. W bazie w Boronowie powstały dwa zbiorniki, dzięki którym potencjał bazy wzrósł o 44 proc. W bazie w Rejowcu powstały trzy nowe zbiorniki. Jednocześnie zmodernizowano tam infrastrukturę logistyczną.
W Dębogórzu powstały dwa nowe zbiorniki, które podłączono do istniejących rurociągów technologicznych. W Nowej Wsi Wielkiej PERN wybudował zbiornik wraz z rurociągiem. Pozwala to na jednoczesne przejmowanie oleju napędowego z Płocka i wytłaczanie produktu do bazy w Rejowcu, co do tej pory było niemożliwe. Dodatkowo w Nowej Wsi Wielkiej zrealizowano szereg inwestycji takich jak: modernizacja pompowni przeciwpożarowej, wewnętrznych torowisk oraz wymiana zbiorników przeznaczonych do magazynowania biokomponentów i dodatków do paliw.
Inwestycja warta przeszło 300 milionów złotych
— Otwieramy dziś zbiorniki, które są oknem paliwowym na świat — mówił prezes PERN Mirosław Skowron podczas uroczystości zakończenia inwestycji.
W projekcie budowy 8 nowych zbiorników uczestniczyło łącznie prawie 100 firm podwykonawczych realizujących zlecenia dla konsorcjów wiodących w poszczególnych lokalizacjach, podaje PERN. Koszt inwestycji przekroczył 300 milionów złotych.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Zrealizowany projekt był elementem strategii spółki. To czwarty etap rozwoju baz paliwowych. W sumie PERN wybudował do tej pory 28 nowych zbiorników na produkty naftowe, zwiększając zasoby magazynowe o ponad jedną trzecią.
— Pojemność baz paliwowych to już przeszło 2,5 miliona metrów sześciennych — dodała pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Polecamy także:
- Wojna w Izraelu. Sytuacja może zachwiać cenami ropy naftowej i gazu
- Ropa drożeje po ataku Hamasu na Izrael. Ekspert: widmo 100 dolarów za baryłkę powróciło
- Cud na Orlenie zadziałał. Ceny benzyny w Polsce są najniższe w Europie