Orlen uruchomił instalację, która pozwoli przerabiać zużyte tłuszcze z przemysłu spożywczego na komponenty do biopaliw. Inwestycja zrealizowana w Trzebini kosztowała prawie 130 milionów złotych.
Instalacja w Trzebini nosi nazwę UCO FAME. Pierwszy człon wskazuje na nazwę surowców – used cooking oils, czyli oleje posmażalnicze i tłuszcze zwierzęce, które są odpadem pochodzącym z przetwórstwa spożywczego. Druga na główny produkt, czyli estry metylowe kwasów tłuszczowych – fatty acid methyl esters.
– Ta rafineria zmienia swoje przeznaczenie. Rafineria która ma mały przerób ropy musi się przekształcić w biorafinerię. Dziś zwiększa produkcję biodiesla do 300 tysięcy ton – mówił na uroczystości otwarcia prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Biopaliwa bardziej ekologiczne
Nowa instalacja będzie produkować 30 tysięcy ton estrów i 7 tysięcy ton gliceryny technicznej rocznie. Do produkcji wykorzystywać będzie 30 tysięcy ton surowca.
– Ponowne wykorzystanie ich w produkcji biopaliw będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne i będzie realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Zgodnie z Narodowym Celem Redukcyjnym, inwestycja będzie miała również pozytywny wpływ na dalsze ograniczenie emisji CO2 w transporcie – podaje Orlen.
Estry produkowane w Trzebini zostaną wykorzystane jako dodatek do oleju napędowego. Glicerynę techniczną, powstającą przy okazji produkcji estrów, zakład będzie mogła być wykorzystać do produkcji glikolu propylenowego. Glikol propylenowy jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w medycynie.
Estry wyprodukowane w instalacji UCO FAME mają o 83 proc. mniejszą emisyjność w porównaniu do tradycyjnego oleju napędowego, zapewnia Orlen.
Inwestycje w Trzebini
Instalację UCO FAME zbudowała dla spółki Orlen Południe firma inżynierska AB Industry. Prace rozpoczęto w listopadzie 2021 roku. Ich całkowity koszt to ok. 127,5 miliona złotych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
W 2021 roku w Zakładzie Produkcji Estrów i Gliceryny w rafinerii Orlen Południe uruchomiono pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Spółka zainwestowała również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów.
Orlen Południe rozwija też technologie wodorowe. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiono hub wodorowy, z którego realizowane są dostawy paliwa wodorowego do tankowania autobusów krakowskiej komunikacji miejskie.
Polecamy także:
- Sasin o cenach benzyny: nie mają nic wspólnego z akcją wyborczą. Jednak ruch na stacjach jest większy niż zwykle
- Rosyjski gaz LPG wciąż płynie do Polski. Branża: Embargo? Tak, ale nie z dnia na dzień
- Spadek cen paliw zrobił swoje, inflacja we wrześniu poniżej prognoz. Są nowe dane GUS
- Nowe biopaliwo od Orlenu już w przyszłym roku. Koncern przyspieszy inwestycje