Polska Grupa Energetyczna (PGE) prognozuje zwiększenie nakładów inwestycyjnych w przyszłym roku. Łączna kwota w wysokości nawet ok. 7 mld złotych będzie przeznaczona na inwestycje w energetyce opartej na źródłach odnawialnych i niskoemisyjnych oraz w ciepłownictwie i dystrybucji.
„Przewidujemy, że nakłady inwestycyjne w 2022 roku powinny wynieść ok. 7 mld zł” – poinformował wiceprezes PGE ds. finansowych, Lechosław Rojewski.
„Będziemy dynamizować wydatki związane z nakładami inwestycyjnymi, oczywiście odchodząc od energetyki konwencjonalnej” – wskazał także.
Grupa spodziewa się natomiast wzrostu w źródłach niskoemisyjnych i większych nakładów na fotowoltaikę w energetyce odnawialnej. Jeśli chodzi o sektor dystrybucji, to inwestycje będą dotyczyć inteligentnych liczników oraz sieci kablowych średnich napięć.
Na co PGE przeznaczy 7 mld złotych?
W energetyce odnawialnej przewidziany jest przyrost nakładów na realizację budowy morskich farm wiatrowych, rosnące nakłady w ramach programu rozwoju mocy fotowoltaicznych. Niezależnie od rosnących nakładów na rozwój organiczny możliwe są też akwizycje – podała spółka.
Z kolei w źródłach niskoemisyjnych przewidziane są rosnące nakłady na budowę mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra. W ciepłownictwie wzrost nakładów ma być związany z budową nowych niskoemisyjnych bloków gazowych, w tym m.in. Nowa EC Czechnica, EC Bydgoszcz, EC Zgierz, EC Kielce.
„W energetyce konwencjonalnej, wraz z końcem programu dostosowań do BAT [do najlepszych dostępnych technologii w danym sektorze, ustalonych na podstawie dokumentów przyjętych przez Komisję Europejską – red.], nastąpi ograniczenie poziomu do nakładów utrzymaniowych” – podała spółka.
Oznacza to, że z momentem, gdy grupa PGE doprowadzi swoje instalacje związane z energetyką konwencjonalną do wymaganego poziomu, nie będzie podejmowała nowych inwestycji związanych z tą gałęzią energetyki. Będzie jednak podejmowała inwestycje związane z utrzymaniem funkcjonowania istniejących projektów.
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Grupa szacuje swój aktualny udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 procent.