Rosyjskie wojsko zajęło elektrownię jądrową w Zaporożu. Wcześniej w obiekcie trwały walki, wybuchł pożar. Jednak służby uspokajają: poziom promieniowania jest stabilny i nie zagraża ludziom.
Informację o pożarze wywołanym rosyjskim atakiem podały lokalne ukraińskie władze. Według doniesień wiarygodnych źródeł, sytuacja została już opanowana, w pożarze nie było ofiar ani rannych.
Bez zmian jest także poziom promieniowania i nie zagraża on ludziom. W piątek przed południem poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej IAEA.
– Ukraina poinformowała dziś nas, że rosyjskie siły przejęły kontrolę nad terenem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (NPP), ale elektrownia nadal jest obsługiwana przez jej stały personel i nie doszło do wycieku materiałów radioaktywnych – poinformował dyrektor generalny IAEA Rafael Mario Grossi.
Według źródeł ukraińskich Rosjanie wystrzelili w nocy rakietę, która uderzyła w budynek administracji nieopodal jednego z reaktorów. Doszło do pożaru, który już ugaszono.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski nazwał atak aktem terroru nuklearnego.
– Jeszcze nikt nigdy nie strzelał do elektrowni jądrowych. To pierwszy raz w historii ludzkości – powiedział.
Polska Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska w związku z pożarem – podała PAA w mediach społecznościowych:
@PAAtomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. pic.twitter.com/RWpwiKhSY9
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 4, 2022
Kolejne złe informacje z Ukrainy o ostrzale elektrowni atomowej doprowadziły do spadków na giełdach w Azji i kolejnej fali osłabienia złotego. O reakcji rynku szczegółowo piszemy w tym artykule.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa (Запорізька АЕС) jest zlokalizowana w Ukrainie, w obwodzie zaporoskim, nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze, około 15 km na wschód od miasta Nikopol. Jest to największa elektrownia atomowa w Europie. Ma obecnie sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. 5 pierwszych reaktorów zostało uruchomionych w latach 1985-1989, ostatni blok w roku 1995.
Poniżej lokalizacja elektrowni na interaktywnej mapie: