Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje odebrać w marcu aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego LNG. Pierwszy z nich dotarł już do terminalu w Świnoujściu.
– W marcu odbierzemy w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż pięć ładunków LNG. To rekord – nigdy wcześniej w ciągu jednego miesiąca nie przyjęliśmy tylu dostaw skroplonego gazu ziemnego – powiedział prezes firmy Paweł Majewski.
Zapowiedział też, że rola skroplonego gazu ziemnego w imporcie PGNiG ma nadal rosnąć.
– Będzie to możliwe także dzięki rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, w którym od tego roku mamy zarezerwowane moce regazyfikacyjne na poziomie 6,2 mld metrów sześciennych . To o ponad miliard więcej niż do tej pory – mówi prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.
Większość ładunków, które PGNiG odbierze w marcu w Świnoujściu, będzie zakupiona w ramach transakcji spot, czyli kupowania krótko- i średnioterminowych kontraktów na dostawy gazu.
Pierwsza dostawa, która już dotarła do Polski, została jednak zrealizowana na podstawie kontraktu długoterminowego z Qatargas. Ta spółka z Kataru to największa na świecie firma zajmująca się skroplonym gazem ziemnym.
Metanowiec Al Huwaila z ładunkiem 90 tys. ton skroplonego gazu dotarł do Świnoujścia 3 marca. Ładunek ten zapewni 120 mln m3 gazu ziemnego.
To już szósta dostawa LNG do Świnoujścia w tym roku i 154. od początku działania terminalu. Łączny wolumen błękitnego paliwa, które PGNiG odebrało do tej pory w gazoporcie to ok. 17 mld metrów sześciennych.
W ubiegłym roku LNG stanowiło ok. jedną czwartą wolumenu importowego spółki.
Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem, importem i magazynowaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju, a także świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły w 2020 roku ponad 39 mld zł. Od 2005 firma jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Czytaj też:
- Dostawy gazu, dostępność surowców strategicznych. Grupa Azoty o ryzykach w związku z wojną w Ukrainie
- PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu ws. gazociągu jamalskiego
- Orlen kupi 5 dodatkowych tankowców z Morza Północnego od Saudi Aramco
- Ceny gazu pobiły historyczny rekord. Wszystko przez rosyjską agresję na Ukrainę